Сад і город (енциклопедія)

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ОКРЕМИХ

ГОРОДНІХ КУЛЬТУР

КОЛЬРАБІ

Цей вид капусти ще називають ріпною. Вона була відома давнім римлянам, дуже популярна в Європі, уміст кальцію, солей фосфору та білків у неї вище, ніж у інших різновидів капусти. Кольрабі використовують у дитячому харчуванні й рекомендують вагітним жінкам.

Кольрабі — дворічна рослина родини капустяних. їстівним є стеблоплід округлої чи овальної форми, ясно-зеленого або фіолетового кольору. Використовується в їжу сирим, вареним і тушкованим. За смаком нагадує капустяний качан, але набагато ніжніша й солодша.

Кольрабі — холодостійка рослина, перший урожай знімають раніше, ніж ранні сорти білокачанної капусти. Кольрабі скоростигла, вегетаційний період триває 60—100 днів. Зі скоростиглих сортів рекомендується Віденська біла 1350, що дозріває за 60-70 днів після появи сходів. Стеблоплід має діаметр 7-10 см і масу 80— 100 г. Пізні сорти кольрабі: Віолета з вегетаційним періодом 100- 110 днів, темно-фіолетовим стеблоплодом, діаметром 6-8 см і масою 80-120 г та Гігант із вегетаційним періодом 110-120 днів, стеблоплодом діаметром 15-20 см і масою 4-6 кг.


Кольрабі любить легкі супіщані ґрунти, чорноземи, опід30лені чорноземи. Погано росте на кислих ґрунтах, добре реагує на внесення органічних і мінеральних добрив.

Для одержання розсади насіння висівають за 40-50 днів до висаджування в ґрунт наприкінці лютого — на початку березня.

Після появи третього справжнього листочка рослину пікірують у горщики завбільшки 8x9 см і дорощують у закритому ґрунті.

У відкритий ґрунт розсаду висаджують у середині квітня з розрахунку 1 рослина на ділянку 60x15 см — для ранньоспілих і 80x30 см — для пізньостиглих сортів. Відстань між рослинами 20-25 см, між рядами 30-40 см. Вирощування й догляд такі ж, які за ранньою білокачанною капустою. Потрібно регулярно розпушувати ґрунт у міжряддях, знищувати бур'яни. З кінця травня по липень стеблоплоди ранньоспілих сортів готові до вживання в їжу. їх збирають у міру досягнення 5-6 см у діаметрі. Не можна перерощувати стеблоплоди, тому що вони грубішають і стають неїстівними. З одного квадратного метра можна одержати 5-6 кг кольрабі.

Можна вирощувати кольрабі безрозсадним способом, висіваючи насіння у відкритий ґрунт на початку липня. На ділянку завбільшки 60x15 см висівають 4-5 насінин, після появи справжніх листочків проводять проривання, залишаючи в лунці одну найздоровішу й найсильнішу рослину.

Кольрабі можна вирощувати ра30м із томатами, висаджуючи одну рослину томатів і дві рослини кольрабі.

Для одержання насіння на початку травня у відкритий ґрунт висівають насіння пізньостиглих сортів, на початку липня — насіння ранньоспілих сортів. Стеблоплоди маточників повинні мати масу 1-2 кг. Восени їх викопують, зберігають у підвалі, пересипаючи землею або піском. Навесні стеблоплоди готують до висаджування, витримують на світлі й підрощують. Висаджують їх із розрахунку 1 рослина на ділянку 70x70 см. Насінна рослина формується до середини липня.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити