Сад і город (енциклопедія)

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ОКРЕМИХ

ГОРОДНІХ КУЛЬТУР

ЦИБУЛЯ-БАТУН

Інші назви — зимова, татарська, дудчаста, піщана. Це багаторічна рослина родини лілейних. Вирізняється високою холодостійкістю, на одному місці може рости до 5 років. Цибуля-батун утворює несправжню цибулину без закритої соковитої луски. Відкрита соковита луска переходить у соковиті несправжні листочки. 30вні цибуля-батун нагадує ріпчасту цибулю. Відрізняється від неї тим, що на другий рік гілкується, утворюючи на підземному пагоні до 40 гілок. Листя в неї темно-зелене, має гострий смак.

Існують три види цибулі-батуна: Китайська, Японська і Російська. Усі вони містять цукор, вітамін С, провітамін А, вітаміни В1,В2, PP. Вітаміну С в цибулі-батуна вдвічі більше, ніж у ріпчастій. З мікроелементів присутні солі калію, магнію, заліза.

Розмножується цибуля-батун насінням і розподілом куща. Віддає перевагу легким суглинним і супіщаним ґрунтам. Для висівання насіння після збирання попередньої культури ґрунт розпушують, уносять органічні та мінеральні добрива як для вирощування ріпчастої цибулі на перо, після чого ділянку перекопують на глибину 20-25 См. Насіння висівають перший раз наприкінці квітня — на початку травня. Норма посіву — 4-6 г на 10 м2. Сіють рядковим способом із відстанню між рядками 20-25 см, по 4 рядки на грядку, відстань між грядками — 50-60 см. З таким терміном висівання зелену цибулю збирають уже в липні. Якщо посів надто рясний, зелену масу збирають до листопада. Догляд за посіяною з насіння цибулею-батуном у перший рік такий же, як за посівом насіння ріпчастої цибулі. Якщо насіння висаджують у середині липня, рослини укоріняються до осені та досягають збиральної зрілості в травні-червні наступного року.

При дворічному вирощуванні на 2-й рік рано навесні ґрунт неглибоко перекопують, підживлюють а30тними добривами. Перше збирання проводять вибірково в першій половині квітня. Якщо вирощують культуру протягом декількох років на одному місці, перо зрізують перший раз у квітні, удруге через 30-35 днів. Після кожного зрізання рослину підживлюють. Востаннє перо зрізують до 10 вересня, щоб рослини встигли підготуватися до зимівлі.

Протягом вегетаційного періоду слід ретельно видаляти старе листя й стрілки, регулярно поливати рослину, розпушувати ґрунт і знищувати бур'яни. 3 1м2 одержують 9-12 кг зеленої маси за сезон.

Щоб одержати насіння, на 2-3-му році життя залишають кілька рослин, не зрізуючи пера. Батун цвіте, у міру дозрівання насіння рослини-маточники збирають, підсушують, обмолочують.

Рекомендовані сорти: Салатний 35, Грибовський 21.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити