Сад і город (енциклопедія)

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ОКРЕМИХ

ГОРОДНІХ КУЛЬТУР

ЦИБУЛЯ-ПОРЕЙ

Інша назва — перлова цибуля. Це дворічна рослина родини лілейних. Розмножується насінням і вегетативним способом, цибулин не утворює, листя тасьмоподібне, як у часнику. У перший рік порей дає стовщене стебло, на другий рік цвіте й дає насіння. У їжу вживають нижню стовщену частину рослини та зелене листя.

Цибуля-порей містить велику кількість вітаміну С, вуглеводів, у ній є провітамін А, вітамін В1, солі калію, кальцію, магнію, фосфору, заліза. У ній багато ефірних масел, тому в неї сильний аромат. Використовується в лікувальних цілях при ревматизмі, дисфункції печінки, подагрі, ожирінні, нирковокам'яній хворобі.


Цибуля-порей надає перевагу чорноземним або дерново-під30листим добре зволоженим ґрунтам . Вирощують її розсадним і безрозсадним способами. Розсаду вирощують у горщиках або ящиках і у віці 60 днів висаджують у ґрунт у квітні. Схема садіння: відстань між рослинами в ряді — 12-15 см, між рядами — 60-65 см.

При безрозсадному методі насіння висаджують напровесні рядками завширшки 70 см. Норма посіву — 0,6-0,8 г насіння на 1 мг. Доглядають так само, як і інші сорти цибулі, вчасно поливають, за потреби проводять 1-2 підживлювання, ґрунту міжряддях і рядах регулярно розпушують, знищують бур'яни. При досягненні висоти 8-10 см рослини проривають, залишаючи одну на 10-12 см. Для одержання твердих білих стебел порей підсапують.

У перший рік порей збирають у серпні-вересні. Рослину можна залишити в ґрунті, тоді рано навесні вона починає рости, і наступного року урожай уже збирають у травні-червні. З 1 м2одержують 6,5-8 кг цибулі-порею.

Для зимового використання порей викопують восени, складають рослини в підвалі та присипають піском.

Рекомендовані сорти: Карантайський, Болгарський.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити