Сад і город (енциклопедія)

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ОКРЕМИХ

ГОРОДНІХ КУЛЬТУР

ДОГЛЯД ЗА ОГІРКАМИ

Догляд за огірками передбачає систематичне знищення бур'янів, регулярне розпушування ґрунту на глибину 1,5-2 см. Ґрунт у рядах обробляють вилами, устромляючи їх між рядами й відразу витягуючи.

Огірки не можна поливати водою, температура якої нижча температури ґрунту. До плодоносіння їх поливають кожні 2-3 дні (по 5-8 л на 1 м2), а під час плодоносіння — через 1-2 дні (по 10-25 л на 1 м2). Чим спекотніша й сухіша погода, тим ряснішим має бути поливання. Поливають огірки так, щоб не розмивався ґрунт і не ушкоджувалися коренева система, листя й стебло (ліана).

Протягом вегетаційного періоду проводять регулярні підживлювання. Перше підживлювання здійснюється під час цвітіння. Готують розчин із розрахунку 1 склянка коров'яку, 1 чайна ложка суперфосфату, 1 чайна ложка аміачної селітри та 1 чайна ложка сульфату калію на 10 л води. Підживлюють із таким розрахунком, щоб на 1 мг припадало 20-30 r аміачної селітри, 40-50 г суперфосфату й 17-20 г калійної солі.

До початку плодоносіння проводять друге підживлювання, знижуючи вдвічі-втричі кількість а30тних добрив. Можна використовувати розчин з 1 столової ложки нітрофоски. 3 столових ложок деревного попелу й 0,5 л курячого посліду на 10 л води. Третє підживлювання проводять за 2 тижні розчином сульфату калію, суперфосфату та сечовини з розрахунку по 1 чайній ложці сульфату калію й суперфосфату та 2 чайні ложки сечовини на 10 л води. У цей розчин додають 1 л коров'яку, проціджують і підживлюють рослини з розрахунку 8-10 л розчину на 1 м2.

Протягом усього вегетаційного періоду проводять позакореневе підживлювання обприскуванням рослин. Добре впливає на врожайність огірків обприскування розчином сечовини з розрахунку 1 столова ложка на 10 л води, розчином мікродобрив (солі бору, фтору, марганцю, заліза). Після кожного збирання плодів проводять освіжні поливання, обприскуючи рослини з розрахунку 5— 10 л води на 1 м2.

Перший урожай знімають через 40- 45 днів із моменту появи сходів, дозрілі плоди потрібно збирати якнайчастіше, щоб вони не стримували росту інших плодів. Зазвичай це роблять через кожні 2-3 дні, а в скоростиглих сортів через день. Плоди не можна відривати від рослини, аби не ушкодити стебла, їх акуратно відщипують. Порожні пагони обрізають, огудину розкладають на землі, пришпилюють і підсипають ґрунтом для утворення кореневої системи. Бічні пагони прищипують на довжину 35- 40 см.

Огірки можна вирощувати на шпалерах і спільних посівах (кулісах). При вирощуванні на шпалерах ряди розміщають через 1-1,5 м, натягають дріт на опори, відстань між якими становить 40-50 см. На початку формування рослини підв'язують до нижнього ряду дроту, і при подальшому розвитку вони заповнюють усі ряди. Найкраще вирощувати огірки на шпалерах в один ярус.

При вирощуванні в кулісах висівають ряд огірків і 2-3 ряди кулісної культури (середньопізню капусту, буряк, моркву, боби, помідори). Терміни посіву кожної культури рекомендуються агротехнікою. Ґрунт розпушують перший раз на глибину 12-15 см, другий раз на глибину 8-10 см, надалі на глибину 5-7 см. Після появи першого справжнього листя рослини проріджують, залишаючи в рядах одну рослину на 12-15 см.

Існує технологія надраннього одержання врожаю огірків. З осені готують грядки. Згрібають докупи сміття, листя, траву, гілки, солому й залишають до весни . З настанням теплих сонячних днів сміття розгрібають, прогрівають і через 7-10 днів формують грядку. Висота грядки — 80 см, ширина — 100 см. Сміття поливають теплою водою, утрамбовують і роблять лунки діаметром 25-30 см та завглибшки 30 см. Лунки роблять у два ряди в шаховому порядку. Потім грядку поливають 0,1%-ним розчином марганцевокислого калію з розрахунку 5 л на 1 м2 і посипають крейдою (1 склянка на 1 м2) або. деревним попелом (2 склянки на 1 м2). Потім готують ґрунт, яким засипають грядки. Для підготовки цього ґрунту беруть 5 частин торфу, 5 частин деревного попелу, 5 частин перегною, 1 частину піску й 1 частину деревної тирси. Додають мінеральні добрива як при підготовці ґрунту для розсади, За 2 дні до посіву вдобрений ґрунт розкладають у лунки шаром 18-20 см, грядку між лунками засипають цим ґрунтом шаром 2- 3 см. Поливають грядку теплою водою із сечовиною (1 чайна ложка сечовини на 10 л води). На 2 дні закривають грядку плівкою, а потім засівають набубнявілим насінням огірків.

Схема посіву — 4-5 насінин одного сорту чи 2-3 насінини різних сортів на лунку, глибина посіву — 2-2,5 см. Після цього грядку щільно накривають поліетиленовою плівкою, засипаючи краї землею. Через 10-12 днів після появи сходів плівку вирізують ножицями над лункою. Якщо ґрунт у лунках сухий, його обережно поливають, а ще за тиждень плівку обрізають уздовж усього кола лунки. Рослини проріджують, залишаючи 2-3 на лунку, підсипають тирсою або торфом шаром 3-5 см. До плодоносіння проводять 2 підживлювання через 10 днів. Перше робиться через 2 тижні після появи сходів. Використовують такий розчин: 0,5 л коров'яку, чайна ложка сульфату калію та чайна ложка суперфосфату на 10 л води з розрахунку 2 л розчину на кожну лунку, Другий раз використовують нітрофоску.

Ще 2 підживлювання проводять під час плодоносіння за тією ж схемою. Крім того, які при звичайному способі вирощування, проводять позакореневі підживлювання та освіжні обприскування. Огудиння рослин прищипують на довжину 100-120 см, бічні пагони прищипують на довжину 40-50 см.

При такому способі вирощування врожай становить 15-17 кг з 1 м2, рослини не уражаються грибковими захворюваннями, грядка не засмічується бур'янами.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити