Сад і город (енциклопедія)

БОБОВІ КУЛЬТУРИ

ГОРОХ

Овочевий горох зустрічається в дикорослому стані в Криму, на Кавказі, Чорноморському узбережжі, у Середній Азії, Індії, Ірані, Ефіопії, Культурне вирощування гороху люди почали ще в кам'яному віці. Ця культура набула широкого розповсюдження: використовується в їжу, у косметології, а також у лікарських цілях. Калорійність гороху в 1,5-2 рази вища, ніж картоплі.

Овочевий горох — однолітня трав'яниста самозапильна рослина. У спекотну погоду може проходити часткове перехресне запилення. Зелений горошок містить велику кількість цукру, крохмалю, а30тистих речовин, вітамінів С, А, РР, В2. Культура холодостійка, може переносити заморозки до -5 °С. Молоді пагони та квітки зносять зниження температури до +2...+3 °С. Але оптимальною температурою для росту й плодоносіння є температура не нижче +15 °С. Горох вимогливий до родючості ґрунту, не росте на кислих ґрунтах з високим рівнем ґрунтових вод. Горох не переносить надмірного перезволоження, оскільки при цьому можливим стає сильне засмічення посівів, що пригнічує ріст гороху. За рахунок того, що на кореневищах гороху, як і в усіх бобових, є бульбочкові бактерії, горох є цінним попередником практично для всіх городніх рослин. Бульбочкові бактерії здатні фіксувати атмосферний азот і накопичувати його в ґрунті, «продуктивність» гороху — до 50- 80 кг азоту на гектар.

Висівають горох після огірків, помідорів, капусти й картоплі, ґрунт під які вгноювався органічними добривами. Для посіву використовують насіння, яке має схожість не менше 80 %. У зв'язку з тим, що мінімальна температура проростання гороху +1 °С, його потрібно висівати якомога раніше. Горох — культура довгого світлового дня, тому пізній посів різко зменшує врожай: вегетаційний період скорочується, рослина не встигає вигнати й добре розвинути надземні частини, тому, якщо є необхідність продовжити термін споживання гороху, слід вирощувати кілька сортів із різними строками дозрівання.

Висівають горох у лютому-березні, у районах із холодним кліматом — у квітні, грядковим або рядковим способом. Норма посіву становить 30-40 г на 1 м2. Відстань між рослинами має бути 15 см, ширина міжрядь — 45 см. Насіння закопують на глибину 5-7 см, щоб паростки гороху добре живилися вологою. Після посіву ґрунт коткують. Через 5-6 днів після появи сходів, коли висота посівів досягне 10-15 см, ґрунт розпушують на глибину 2 см. Подальший догляд полягає в регулярному прополюванні, своєчасному зрошенні та розпушуванні. Щойно рослини утворюють вусики й закривають ґрунт, роботи з догляду за горохом припиняються.

Для підвищення врожайності гороху перед посівом у ґрунт можне внести мінеральні добрива з розрахунку 2 столові ложки гранульованого подвійного суперфосфату, 1 столову ложку натрієвої селітри, чайну ложку сечовини, склянку деревного попелу. Якщо горох висівають на піщаних і суглинних ґрунтах, бідних на поживні речовини, на кожен квадратний метр додають перегною або компосту (5-6 кг). Підвищує врожайність також яровизація насіння перед посівом. Для цього його замочують у воді, витримують 2 доби, а потім ще добу в розчині нітрофоски (1 чайна ложка на 1 л води).

Якщо горох висівають рядами або дворядовим способом, після другого прополювання й розпушування встановлюють опору (шпалери). При багаторядовому й суцільному способі вирощування опора не потрібна.

Збирають горох у міру дозрівання залежно від сорту. У нас вирощують цукровий і лущильний горох, у цукрових у їжу використовують молоді боби-лопатки з зерном, які збирають через 8-10 днів після цвітіння, коли горошина має 7-8 мм у діаметрі. Боби на лопатку збирають кожні 2-3 дні в теплу погоду, кожні 4-5 днів у прохолодну погоду.

Лущильні сорти гороху збирають у стадії молочної спілості горошини. У цей час горошина містить найбільшу кількість цукру, а розмір її досягає в гладкозернистих сортів 5-6 мм, а в мозкових — 8-9 мм.

Горох уживають як свіжим, так і для консервування та заморожування.

Рекомендовані сорти: цукрові — Невичерпний 195, Жегалова 112, Ранній грибовський, Цукровий мозковий 6, Альдак; лущильні — Овочевий 76, Ранній 301, Надзвичайний 240, Ранній грибовський 11, Віола, Альфа, Адагумський, Вега, Кубанець 1126, Союз 10.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити