Сад і город (енциклопедія)

БОБОВІ КУЛЬТУРИ

БОБИ

Це однолітня трав'яниста перехреснозапильна рослина, що дає чоловічі та жіночі квітки. Плоди різної довжини — від 4 до 20 см. У їжу використовують зелені плоди з недозрілим насінням, з усіх бобових у овочевих бобів найвищий уміст білків, у них містяться амінокислоти, вітамін С, вітаміни групи В. нікотинова кислота. Сирі боби містять токсичні речовини, тому при готуванні їх слід піддавати тривалій тепловій обробці. Для лікувального харчування боби рекомендуються при захворюваннях печінки, нирок, кишечника. Відвар бобів використовують як зміцнювальний засіб, боби, зварені в молоці, прикладають до наривів і фурункулів.

Боби висівають рано, тому що це культура холодостійка, сходи бобів витримують заморозки до -4 °С. Критична температура, при якій рослини гинуть, -5. ..-6 °С. Виведено сорти, що витримують температуру -10 °С.

Як і інші бобові, овочеві боби активно накопичують вільний азот із повітря, який потім у вигляді мінеральних солей надходить у ґрунт. Після бобів рекомендується вирощувати практично всі овочеві культури. Як ущільнювачі (спільні культури) боби використовують при вирощуванні огірків і картоплі за схемою: 1 ряд бобів через кожні 2-3 ряди основної культури.

У сівозміні боби висаджують після овочевих культур, під які вносилися свіжі органічні добрива. Найкращі попередники для овочевих бобів — капуста й картопля.

Овочеві боби належать до вологолюбних культур. Найбільша потреба у волозі в рослини буває в період проростання, цвітіння й зав'язування насіння. Боби погано ростуть на легких супіщаних ґрунтах, віддаючи перевагу глинистим ґрунтам і суглинкам, багатим на органічні речовини, із щільною структурою, вологим. У зв'язку з тим, що овочеві боби мають міцну кореневу систему, що глибоко проникає в землю, ґрунт має бути має оброблений на достатню глибину.

Температура проростання насіння — +6 °С, тому висівають боби навесні одночасно з горохом. Мінеральні добрива вносяться так само, як і для гороху. Сіють боби рядами, відстань між рядами — 35-40 см, між рослинами в ряді — 15 см. Насіння загортають на

глибину 6-8 см, Витрата насіння становить від 200 до 400 г на 10 м2 залежно від величини насіння.

Догляд за посівами овочевих бобів не відрізняється від догляду за горохом. Вирощують овочі широкорядним або грядковим дворядковим способом, аби площа живлення на одну рослину становила 50x20 см або 60x20 см. Для підвищення врожайності перед посівом насіння калібрують, видаляють слаборозвинені, хворі й ушкоджені насінини. Ґрунт перекопують на глибину 20 см, боронують, залежно від погодних умов, за потреби зволожують.

На початку цвітіння рослин верхівки пагонів прищипують, це поліпшує забарвлення бобів. Щоб вони росли та розвивалися швидше, проводять регулярне зрошення.

Збирання бобів починається, щойно плід тріскається, а утворене насіння має розмір 3-4 мм. Відбувається це наприкінці червня-липня залежно від кліматичних і погодних умов. Зерно для вживання в їжу збирають у період переходу насіння від молочної спілості до воскової.

Рекомендовані сорти: Банилівські місцеві, Коричневі, Уладівський фіолетовий, Хмельницькі місцеві, Хоростовські, Вінд30рські білі, Вінд30рські зелені, Білоруські, Російські чорні.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити