Сад і город (енциклопедія)

САЛАТНІ КУЛЬТУРИ

МАНГОЛЬД

Інші назви — листковий буряк, римська трава. Дворічна салатно-шпинатна рослина родини лободових, до цієї ж родини належить столовий буряк.

Ще в IV ст. до н. е. був широко розповсюджений у Середземномор'ї та Південній Європі. У XIX ст. мангольд набув популярності в країнах Західної Європи. Культивується кілька різновидів: листковий мангольд, що розвиває листкову розетку з листям завдовжки до 20 см; черешковий мангольд, у якого листя сидить на довгих широких м'ясистих і соковитих черешках, листя широке, має яскраве забарвлення — червоне, жовте, зелене. У черешкових сортів у їжу використовують і черешки, і листя. У листкових — в основному листя.

Мангольд — чудова рання салатна рослина, у якій міститься велика кількість провітаміну А, вітаміну С, вітамінів групи В, PP. За рахунок вмісту вітаміну D він є чудовим протирахітним засобом. З мінеральних речовин у листі мангольда містяться залі30, калій, фосфор, літій. За складом мінеральних солей і вітамінів мангольд конкурує з ранньою білокачанною капустою й цілком може її замінити.


Мангольд належить до холодостійких і засухостійких рослин. Ґрунт для вирощування має бути добре структурованим, легким, родючим. Вирощують мангольд висіванням насіння у відкритий ґрунт.

Листкові сорти висівають залежно від погодних кліматичних умов у другій половині березня — середині квітня, черешкові — на 7-10 днів пізніше. Відстань між рядами в посівах листкових сортів повинна становити 25-30 см, у посівах черешкових сортів — 45-60 см. Насіння загортають на глибину 4-5 см, витрачаючи 5- 7 г насіння на 1 м2.

Після появи сходів проводять перше проріджування, залишаючи одну рослину на 8-10 см. Після появи 4-5 листочків мангольд проріджують другий раз, залишаючи відстань між рослинами в ряді 15-20 см. Рослину, видалену при прориванні, можна використовувати в їжу.

Якщо насіння мангольда висівається грядковим способом, схема посіву така: 2-3 рядки в стрічці з відстанню 15-20 см, відстанню між грядками — 40-50 см.

Збирання мангольда починають у середньому через 2 місяці після посіву. Збирають вибірково, у міру досягнення листям товарної зрілості. Зібране листя очищують, перебирають і складають у ящики. 3 1м2 можна одержати за се30н 2-3,5 кг листя.

Щоб зберегти мангольд для зимового споживання, восени його викопують ра30м із коренем і зберігають у підвалах. Якщо взимку очікується високий сніжний покрив, коренеплоди можна залишити зимувати в ґрунті. Навесні вони дають ранні сходи, які використовують у їжу.

Щоб узимку одержувати свіжу зелень, викопаний восени мангольд можна висадити в теплицю чи на підвіконня.

Для одержання насіння коренеплоди висаджують навесні в ті ж терміни, що й столовий буряк, площею живлення 70x30 см або 60x30 см. Доглядають так само, як і рослини, які йдуть у їжу, регулярно розпушують міжряддя, знищують бур'яни. Через 2,5-3 місяці мангольд зацвітає, потім дає насіння. 3 1м2 можна одержати 100-150 г насіння.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити