Сад і город (енциклопедія)

ПРЯНІ РОСЛИНИ

КОРІАНДР

Інша назва коріандру — кінза. Дуже популярна пряна зелень, що прийшла до нас із Передньої Азії та згадується ще в Старому завіті. У Європу коріандр завезли римляни. Використовується і молода зелень як приправа, і насіння — як пряність, ароматична добавка при готуванні риби та м'яса, випіканні хліба, консервуванні огірків, помідорів, капусти й грибів. З насіння коріандру одержують ефірні олії, які використовуються в сироварстві й кондитерському виробництві.

У медицині настойка з насіння коріандру використовується як заспокійливий і протисудомний засіб при істерії. Відвари з насіння коріандру поліпшують травлення, підвищують апетит, застосовуються при глистових інвазіях.

Коріандр — однолітня трав'яниста рослина родини 30нтичних, Стебло виростає до 80-120 см. У зв'язку з тим, що ця культура холодостійка, посіви роблять досить рано. Насіння коріандру проростає при 7°С тепла, а у фазі розетки рослина витримує морози до -2 °С.

Коріандр дуже вимогливий до якості ґрунту. Не росте на засоленому та солонцюватому, вапняному й кислому ґрунтах. Найбільш придатні для вирощування коріандру легкі піщані нейтральні або слаболужні ґрунти.

Вегетаційний період коріандру становить 95-110 днів. Коріандр легко переносить посуху, але в період гілкування й плетіння потребує поливання, тому що нестача вологи в ґрунті та повітрі знижує врожайність.

На зелень насіння висівають із весни до середини літа. Схема посіву — рядами, з відстанню між ними в 45 см, глибина посіву — 3-6 см. Після посіву ґрунт коткують, що забезпечує ранні й рясні сходи. На 1 м2 витрачають 2-2,5 г насіння.

У перші 5-7 днів після посіву слід обережно розпушувати впоперек рядків землю, тому що на початку вегетації коріандр повільно проростає та росте. Після появи паростків і під час росту й розвитку рослини ґрунт у міжряддях і рядках розпушують 3-4 рази.

Щоб одержувати свіжу зелень коріандру протягом сезону, його висівають кожні 15-20 днів. Сходи з'являються через 2-3 тижні, і незабаром можна зрізати молоде листя.

Для одержання насіння коріандр висівають ранньої весни рядковим способом із міжряддями 30 см. Витрата насіння на 1 сотку 150-200 г. Насіння дозріває нерівномірно, тому тільки-но в більшості рослин приблизно п'ята частина плодів стане бурою, коріандр скошують або зрізують, потім підсушують під навісом, даючи насінню дозріти, обмолочують і провіюють.

Рекомендовані сорти: Олексіївський 247, усі місцеві сорти.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити