Сад і город (енциклопедія)

ПРЯНІ РОСЛИНИ

МАЙОРАН

Надзвичайно популярна пряна рослина, що використовується в кулінарії як приправа свіжою та сушеною. У медицині використовується при кашлі, коклюші, безсонні, сечостатевих захворюваннях. Настойка майорану чудово допомагає при гастриті.

Майоран — багаторічний напівчагарник родини губоцвітих, але в культурі зазвичай культивується як однолітня рослина. Виростає до 30-50 см, вегетаційний період розтягнутий, цвіте протягом 2-3 місяців.


Майоран вимогливий до тепла й родючості ґрунту. Заморозків він не переносить. Потребує гарного освітлення, тому вирощувати його слід на відкритих ділянках з достатнім зволоженням ґрунту. Ґрунт має бути легким, найкраще чорнозем, нейтральним або слабокислим.

Насіння висівають у ґрунт наприкінці березня, коли минула загроза заморозків. Якщо весна холодна, то майоран вирощують розсадним способом. При садінні насінням майоран висівають грядковим способом по 3-5 рядків у стрічці з відстанню 15 см між

рядками й 45 см між грядками. Насіння не можна загортати в ґрунт, тому що воно дуже дрібне. Його вкривають тонким шаром перегною (0,5-1 см). Норма посіву 0,6-0,8 г на 1 м2.

Якщо ґрунт малородючий, рослини підживлюють мінеральними добривами з розрахунку 1 кг аміачної селітри, 500 г суперфосфату та 400 г калійної солі на сотку. Через 14-20 днів після посіву з'являються сходи. У цей час проводять проріджування, залишаючи відстань між рослинами у 8-10 см. Подальший догляд такий самий, як і для інших пряних культур.

Збирають майоран у період масового цвітіння, зрізуючи стебла з листям і квітками, потім висушують у затінку або використовують свіжим. Висушений і здрібнений майоран зберігають у щільно закритому скляному посуді.

Якщо зима тепла, майоран можна вирощувати в багаторічній культурі, залишаючи на одному місці 3-5 років. Такий майоран розмножується як насінням, так і вегетативним способом.

Якщо весна пізня й холодна, майоран краще вирощувати розсадним способом, 30-35-денну розсаду, вирощену при температурі +15...+20 °С, висаджують після того, як мине загроза заморозків. Схема садіння: 45x20 см. Рослини через 3-5 днів після садіння оглядають, видаляють нежиттєздатні, залишаючи 1 рослину на 10-15 см. Надалі догляд такий же, як за насінними посівами.






Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити