Сад і город (енциклопедія)

ПРЯНІ РОСЛИНИ

ФЕНХЕЛЬ (КОПРІЙ)

Овочевий фенхель розповсюджений у всьому світі, у дикорослому стані зустрічається в Криму, Закавказзі, Середній Азії. Вирощують його на пряну зелень, використовують також і плоди. Листя фенхелю містить велику кількість аскорбінової кислоти й провітаміну А. У їжу використовують молоді пагони, листя і стовщені стебла. Вирощують фенхель овочевий також і для одержання ефірної олії.

Фенхель вимогливий до якості та родючості ґрунту й потребує вологи. Найкраще він росте на легких, глибоко оброблених ґрунтах, у які вносилися органічні добрива. Навесні перед посівом ділянку, призначену для садіння фенхелю, потрібно удобрити: використовують фосфорно-калійні добрива з розрахунку 15-20 г суперфосфату та 15-20 г хлористого калію на 1 м2.

Насіння висівають ранньою весною грядковим способом по 3-5 рядків у стрічці. Відстань між рядками 15 см, між грядками — 50 см. На 1 сотку витрачають 500 г насіння.

Сходи фенхелю з'являються на 18-й день після посіву. У цей час проводять проривання, залишаючи рослину через 12-15 см. Регулярно розпушують міжряддя, доглядають за фенхелем так само, як за іншими пряними рослинами.

Щоб стебла були ніжнішими, рослини підсапують.

Вегетаційний період фенхелю 45-65 днів. На 42-45-й день збирають перший урожай листя і стовщень. Рослини зрізують на висоті 10-12 см, після чого вони знову відростають і дають другий урожай зелені. Тривалість збирання фенхелю за се30н — 63 дні, з 1 м2 одержують 6,5 кг листя.

Якщо фенхель залишають на одному місці 2-3 роки, восени його зрізують до 5 см, підсапують і закривають гноєм або перегноєм.

Щоб довше зберегти викопані восени рослини, їх прикопують у сховищах.

Рекомендовані сорти: Перцевий фенхель, Городній солодкий, Гребеневий, Соломистий.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити