Сад і город (енциклопедія)

ДЕЛІКАТЕСНІ ГОРОДНІ КУЛЬТУРИ

АРАХІС

Це однолітня трав'яниста рослина родини бобових. Його плоди, які багато хто неправильно називає горіхами, є найближчими родичами звичайного гороху та бобових. За поживністю й смаковими якостями арахіс знаходиться на першому місці серед бобових культур. Насіння арахісу містить до 60 % олії, яка не висихає й сама по собі є цінним продуктом харчування, дуже популярним у Європі й особливо США. Крім того, в арахісі міститься 25-30 % легкозасвоюваних білків, до 36 % вуглеводів. Арахіс використовується сушеним, смаженим, солоним і зацукрованим; макуха, що залишається після вичавлювання арахісової олії, застосовується в кондитерській промисловості, 30крема для приготування халви.

Арахіс є теплолюбною рослиною, тому у відкритому ґрунті його вирощують тільки там, де безморозний період триває 5-6 місяців. Ґрунт для арахісу вибирають супіщаний, середньосуглинистий і чорноземний, з гарною аерацією та з достатньою циркуляцією вологи.

Боби арахісу розвиваються під землею на глибині 7-10 см, тому його іноді називають земляним горіхом. Після запліднення зав'язь арахісу розростається, квітконіжка схиляється до землі, й зав'язь проростає в ґрунт.

Перед посівом ґрунт обробляють, боронують, очищають від бур'янів і в разі потреби поливають. Коли ґрунт прогріється до+12 °С, висівають насіння. Схема посіву: рядами, відстань між рослинами в ряді —20 см, відстань між рядами — 50-70 см. Глибина закладення насіння — 6-8 см. Норма витрати — 60-100 г насіння на 10 м2.

До появи сходів ґрунт боронують, а після появи — розпушують землю в рядах і міжряддях, регулярно просапують, знищують бур'яни.

Через 1,5-2 місяці після посіву арахіс зацвітає. У цей час і до кінця плодоутворення він вимогливий до вологи, тому при посушливій погоді його слід поливати. Коли зав'язь занурюється в землю, рослини підсапують, за винятком сланких сортів. Якщо зав'язь повністю занурилася в землю, розпушування й підгортання проводять дуже обережно, щоб не ушкодити бобів.

Збирають арахіс, коли листя пожовкне. Для перевірки витягують кілька бобів, якщо зерно почало відділятися від шкаралупи, арахіс дозрів. Якщо перетримати арахіс на ділянці, боби почнуть проростати в землю.

Збирання проводять тільки в суху погоду, кущі підкопують лопатою, залишають на якийсь час на грядках корінням догори для просушування, потім зібрані кущі складають у купки бобами всередину й залишають так до повного висихання стебел. Тільки після цього боби обривають.

Рекомендовані сорти: Степовик, Валенсія 433, Валенсія українська.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити