Сад і город (енциклопедія)

ВИРОЩУВАННЯ ОВОЧІВ У ЗАХИЩЕНОМУ ҐРУНТІ

КАВУНИ І ДИНІ

Якщо кліматичні умови не дозволяють одержати високий урожай баштанних культур, їх можна вирощувати в плівкових теплицях і парниках. Вирощують кавуни з розсади.

Спочатку відбирають вручну найбільші та повні насінини, потім їх протруюють у 0,1%-ному розчині марганцевокислого калію й замочують на 12 годин. Намочене насіння пророщують до появи паростків завдовжки 3-4 мм, а потім висаджують у горщики. Розсаду вирощують при температурі +19... +25 °С у добре освітленому місці, без протягів, але з гарною циркуляцією повітря. Після появи паростків рослини підсапують, щоб при поливанні вода не потрапляла на стебла.

Розсаду вирощують протягом 25-30 днів, підживлюючи органічними добривами. Використовують розчин коров'яку концентрацією 1:6 і розчин суперфосфату в концентрації 20-25 г добрива на 10 л води. Норма витрати розчину добрив — півсклянки на 1 рослину.

У плівкові теплиці розсаду кавуна висаджують, коли ґрунт на глибині 10 см прогріється до +14 °С. Висаджують із розрахунку 1 рослина на 0,5 м2 теплиці. Огудиння спочатку вкладають кільцем, потім вирощують на шпалерах. При утворенні великої кількості огудиння збирають усе неплодоносне, залишаючи 5-6 плодів у дрібноплідних сортів, 3-4 плоди —у великоплідних. Формування рослин ведуть, коли зав'язь виросте до розмірів волоського горіха. Видаляючи зайві плоди, огудиння прищипують над п'ятим листочком вище плода. Плоди, які зав'язуються на верхньому пагоні, поміщають у сітку та підвішують для дозрівання до шпалер.

Коли довжина огудиння досягне 25-35 см, рослини підживлюють розчином коров'яку в концентрації 1:6 по 2 склянки розчину на рослину. Удруге кавуни підживлюють перед бутонізацією, утретє — після утворення зав'язі. Використовують розчин мінеральних добрив із розрахунку 30 г суперфосфату, 30 г сульфату калію, 20 г аміачної селітри на 10 л води.

Збирання плодів проводять вибірково в міру дозрівання. 3 однієї парникової рами можна одержати 8-15 кг кавунів, з 1 м2 теплиці — 4—6 кг кавунів.

Під час вирощування в парниках кавуни висаджують у другому обороті після розсади ранньої або цвітної капусти чи помідорів. У центрі парника роблять горбки, у які висаджують кавуни. На 2 парникові рами припадає 2-3 рослини. При вирощуванні в парниках кавуни не прищипують.

У захищеному та утепленому ґрунті вирощують скоростиглі сорти кавунів: Вогник, Скороспілка харківська, Троянда Південного Сходу.

Технологія вирощування дині така ж, як і для кавунів. Щоб виростити розсаду дині, відбирають найкраще насіння, протруюють у розчині марганцевокислого калію так само, як насіння кавуна, потім замочують на 12 год і пророщують. Пророщене насіння висаджують у горщики з площею живлення 8-10 см.

Температура вирощування розсади дині становить+19...+24 °С. Розсада потребує доброго освітлення та вентиляції, помірного поливання. Поливають розсаду так, щоб не зволожувалися стебла.

Підживлюють розсаду дині тим самим розчином і в тій самій кількості, що й розсаду кавуна.

При вирощуванні в парниках шар біопалива на парових грядках має бути не менше 25 см. Дині висаджують у горбки, зроблені в центрі парника, з розрахунку 2-3 рослини на 1 парникову раму. У кожної рослини залишають по 2 найбільш розвинених пагони першого порядку, спрямовуючи їх один — на північ, а другий — на південь. Пагони другого порядку після зав'язування плодів над 4-5-м листочком розміщають по всій площі парника, а ті, на яких немає зав'язі, видаляють. У фазі третього справжнього листочка диню прищипують, а після утворення на огудинні 5-6 листочків їхні верхівки також прищипують. Для нормального плодоносіння на кожній рослині залишають 3-5 найкращих зав'язей, а інші видаляють. Як і кавуни, дині вирощують на шпалерах, підвішуючи верхні плоди в сітках.

Схема підживлювання дині під час росту така ж, як і для кавунів.

Збирають дині вибірково, у міру дозрівання. На відміну від кавунів, дині можна збирати ледь недозрілі й давати їм дозріти 8-10 днів при кімнатній температурі.

Рекомендовані сорти динь для захищеного ґрунту — Харківська рання, Десертна 5, Новинка Дону, Рання 133. Урожайність парникових динь становить 4-10 кг з однієї рами, а тепличних — 4-6 кг із 1 м2.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити