Сад і город (енциклопедія)

ЗБЕРІГАННЯ КАРТОПЛІ

Зберігання запасів картоплі складається з декількох періодів. У пертий період — післязбиральний — відбувається лікування й дозрівання картоплі. Основний період — осінньо-зимовий — називають періодом глибокого спокою, весняний період розпочинається з моменту проростання бульб.

Тривалість лікувального періоду 2-3 тижні. У цей момент температура в сховищі має бути досить високою, щоб бульби дозріли та залікували наявні механічні ушкодження.

У лікувальний період підтримують температуру +15...+20 °С, а вологість повітря має бути на рівні 85-95 %. До кінця лікувального періоду температуру знижують спочатку до +10 °С. Потім дуже повільно, протягом 40-60 днів, температуру зберігання знижують до +2...+5 °С і вже на цьому рівні підтримують у основний період зберігання. У період глибокого спокою потрібно уникати перепадів температури й підвищення вологості. Оптимальна температура в основний період зберігання може бути різною для окремих сортів картоплі, тому завжди потрібно дивитися відповідні рекомендації. Наприклад, для сортів Приекульський ранній і Фаленський температура в період глибокого спокою становить +1... +2 °С, для сортів Вогник і Темп — +2...+3 °С, для сортів Лopx і Столовий 19 — +3...+5 °С.

У весняний період, коли починається проростання бульб, температуру зберігання знижують на 1-3 °С порівняно з періодом глибокого спокою. Залежно від погоди це роблять наприкінці лютого — на початку березня.

Найпоширеніші сховища для картоплі — бурти, траншеї, засіки в підвалі. Найкраще зберігати картоплю в невеликих ящиках, які встановлюють один на один так, щоб між картоплею та днищем верхнього ящика була відстань 5-7 см. Якщо картоплю зберігають у більш об'ємних засіках, верхній шар іноді запріває. Це призводить до псування й загнивання картоплі. Запобігти запріванню можна, якщо посипати верхні бульби крейдою. Добре захищає картоплю від небажаного зволоження буряк, який складають поверх картоплі.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити