Сад і город (енциклопедія)

ЗБЕРІГАННЯ КАПУСТИ

Капусту, призначену для споживання в осінньо-зимовий період, зрубують гостро заточеними лопатами або спеціальним ножем. Головки сортують, видаляючи ті, які зіпсовані хворобами, поїдені шкідниками, мають механічні ушкодження. Головки, які складають на зберігання, мають бути приблизно однакового розміру, не найбільшими та не найменшими для цього сорту. Зимові сорти капусти бувають лежкими й середньолежкими, тому спочатку потрібно ознайомитися з рекомендацією щодо сорту, оскільки лежкі сорти можуть зберігатися до весни, а середньолежкі — не більше 2-3 місяців. З лежких сортів відомі Амагер 611, Харківська зимова, Подарунок; із середньолежких — Білосніжка.

Головки, які закладають на зберігання, спочатку зачищають. На них мають залишитися 4-6 верхніх листочків, здорових, без ушкоджень, соковитого зеленого забарвлення. Потім головки ледь підсушують, видаляючи надлишок вологи з верхнього листя. Після цього капусту складають у бурти.

На дно бурту кладуть тонким шаром солому або невеликі ялинові гілки. Зверху складають найбільш об'ємний шар головок. Вони мають бути розташовані качаном догори, щільно прилягати одна до одної. Потім викладають наступний ряд так, щоб кожна головка цього ряду лежала на чотирьох головках попереднього ряду. Розташовують головки другого ряду також качаном догори. У такий спосіб викладають піраміду, а верхній ряд розміщують качаном донизу. При такому способі укладання головки не бояться зниження температури в бурті, менше ушкоджуються й зберігають смакові якості.

Якщо капусту зберігають у підвалах, це краще робити на стелажах. За відсутності стелажів її викладають пірамідами, як і в буртах, тільки невеликих розмірів. Зручною тарою для зберігання капусти в підвалі є ящики-клітки. У будь-якому випадку слід дотримуватися шахового порядку розташування головок.

Найкраща температура для зберігання капусти -1...0°С, вологість повітря підтримують на рівні 90-96 %.

Наприкінці зими, за умови високого сніжного рівня, капусту зі сховища переміщають у сніжні бурти, які закривають зверху шаром землі.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити