Сад і город (енциклопедія)

ПЛАНУВАННЯ САДУ ТА ЩІЛЬНІСТЬ САДІННЯ

Перед тим. як закладати сад, визначають його розміри, кількість дерев певних порід і кількість сортів кожного дерева. Для використання саду як підсобного джерела ягід і фруктів для родини досить розмістити дерева й чагарники на площі 4-6 соток. При правильному підборі сортів і правильному догляді за садом це дозволить одержувати 500-600 кг плодів за сезон. Необхідно вибирати кілька сортів: ранній сорт, плоди якого служитимуть джерелами вітамінів і корисних речовин з початку літа, літній сорт, чиї плоди використовуватимуться безпосередньо в той же сезон, у який їх було знято, зимовий сорт — для споживання в осінньо-зимовий період.

Перед садінням дерев слід ретельно проміряти ділянку, визначити кількість дерев, причому враховувати потрібно не тільки відстань між стовбурами, але й розмір крони дерева в період повного плодоносіння. Уздовж ряду між кронами дерев має бути відстань не менше 1,5-2 м. Без урахування цього сад погано плодоноситиме, ґрунт під деревами буде недостатньо прогріватися, у ньому погіршиться повітро- й водообмін, дерева хворітимуть паршами, плодовою гнилизною. Крони мають добре освітлюватися, тому що при поганому освітленні на деревах не утворюються плодові бруньки, а якщо плоди зав'язуються, то ростуть повільно, менші за розміром, ніж повинні бути відповідно до сортових ознак, слабко забарвлені, пізно дозрівають і не накопичують достатньої кількості цукрів.

Виходячи з цього, на ділянці завбільшки 6 соток можна висадити 10-12 дерев яблунь і груш, 8-10 дерев кісточкових, 15-20 кущів смородини й аґрусу, 20-25 кущів малини. Можна розраховувати по-іншому: площа живлення для яблуні на сильнорослій підщепі має бути 6x4 м, для груші — 6x3 м, для черешні — 6x3 м, для вишні й сливи — 4x2,5 м, для персика — 3x2,5 м.

Дерева в саду висаджують зазвичай рядами. Відстань між рослинами в рядах повинна становити для яблуні на сильнорослій підщепі — 4-6 м, для яблуні на середньорослій підщепі — 4-5 м, для яблуні на слаборослій підщепі — 3 м, для груші на сильнорослій підщепі — 4-5 м, для вишні й сливи — 2-3 м. Відстань між рядами повинна становити для яблуні на сильнорослій підщепі — 8 м, для яблуні на середньорослій підщепі — 6 м, для яблуні на слаборослій підщепі — 4 м, для груші на сильнорослій підщепі — 6 м, для вишні та сливи — 4-5 м.

Ряди при саджанні розміщають із півночі на південь. Якщо ділянка розташована так, що ряди не можна зорієнтувати за сторонами світу, то висаджують дерева рядами впоперек схилу. Якщо ділянка розташована в ряді інших садових ділянок, то відстань від межі ділянки до останнього дерева в ряду має бути не менше 2 м.

Дерева в саду можна висаджувати окремо за перо дами й змішуючи породи. У першому випадку зручніше використовувати пестициди для боротьби з хворобами та шкідниками саду. При розміщенні дерев на ділянці потрібно враховувати строки цвітіння й дозрівання плодів. Найкраще не ущільнювати садіння дерев ягідними кущами. Це полегшить догляд як за деревами, так і за чагарником, а також боротьбу зі шкідниками и хворобами.

Підбираючи сорти для ділянки, слід ураховувати, наскільки цей сорт пристосований до кліматичних умов, у яких його передбачається вирощувати, як швидко він розвивається, наскільки родючий» Набір порід плодових дерев — справа особистого смаку, але потрібно враховувати співвідношення сортів. Так, при садінні яблунь зазвичай беруть 1-2 саджанці літніх сортів, 1-2 — осінніх і 3—4 зимових. Так само при посадці груші висаджують одне дерево літнього сорту, друге — осіннього, третє — зимового.

При саджанні дерев бажано, щоб висота рослин була найменшою на півдні та найбільшою на півночі ділянки. Тому високорослі яблуні й груші краще розміщати на північному боці ділянки, а середньорослі породи — ближче до півдня. Південну частину ділянки краще відвести під ягідні чагарники й суницю.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити