Сад і город (енциклопедія)

МАЛОПОШИРЕНІ ПЛОДОВІ КУЛЬТУРИ

ГОРОБИНА

Вирощується горобина у двох формах: деревоподібна й чагарникова. Усі різновиди горобини відзначаються високою зимостійкістю та моро30витривалістю, мало вимогливі до умов вирощування. Плоди містять багато цінних речовин, вітамінів, мінеральних солей. Використовуються як свіжими, так і консервованими, а також для сушіння і як лікарська рослина.

Найбільшого розповсюдження набули горобина червона, горобина садова, горобина чорноплідна (аронія).

Горобина червона (звичайна). Сильноросле дерево, що виростає до 10 м. Вік плодоносіння — 5-7 років. Плоди зібрані в гроно, яскравого оранжево-червоного кольору. Урожай збирають після перших сильних заморозків, оскільки до того моменту плоди горобини мають виражений гіркуватий присмак. Горобину вирощують відсадками, кореневою порослю, щепленням на сіянці, насінням. З культивованих сортів найбільш відомі Кубова, Жовта, Червона.

Горобина садова. Високоросле дерево заввишки 8-10 м. У сприятливих умовах живе понад 100 років, плоди в садової горобини великі, зібрані в грона, яскраво-червоного кольору. У стані повної зрілості м'якоть м'яка, солодка, із легким присмаком гіркоти.

Аронія. Інша назва — чорноплідна горобина, найчастіше вирощується як багаторічний чагарник. Виростає до 2,5-3 м. Ця культура невибаглива, невимоглива до ґрунту, але чутлива до підвищеного вмісту вапна. Аронія мало уражається хворобами й садовими шкідниками. Для повноцінного росту та доброго плодоносіння вимагає нормального зволоження й достатньої освітленості. Вік плодоносіння — 3-4 роки, рослина самоплідна, У зв'язку з тим, що аронія цвіте пізно, квітки та зав'язь не ушкоджуються весняними заморозками. Плоди аронії дозрівають у вересні й можуть зберігатися на кущах до зими. Використовуються для приготування варення, пастили, мармеладу, соку, вина.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити