Сад і город (енциклопедія)

ЯГІДНІ КУЛЬТУРИ

ХВОРОБИ МАЛИНИ

Пурпурна плямистість малини. Грибкове захворювання, інша назва — дидимела. Збудник уражає стебла, жилки й черешки листочків. На уражених місцях з'являються невеликі розпливчасті плями пурпурного кольору. Потім вони змінюють колір на темно-коричневий зі світлою серединою. Кора пагонів розтріскується, стебла засихають.

Для боротьби з захворюванням перед цвітінням, після збирання врожаю та напровесні малину обприскують 1% -ним розчином бордоської рідини.

Стебла, що від плодоносили, після збирання врожаю потрібно вирізати й спалювати, після садіння малини — уважно стежити за розвитком рослини, використовувати тільки здоровий посадковий матеріал. Якщо поблизу від місця садіння малини є дикоросла ожина, її слід викорчувати й спалити.

Відьмина мітла. Наукова назва цього захворювання — мікоплазмове стовбуріння. Це вірусне захворювання, ознакою якого є утворення в малини дуже великої кількості (до 200) пагонів. Ці пагони тонкі, короткі, листя на них дрібне, плодових утворень немає. На початку захворювання групи дрібних і тонких пагонів утворюються ра30м з нормальними, а з розвитком захворювання кущі повністю заростають цими нагонами та гинуть.

Щоб запобігти захворюванню, слід використовувати здоровий посадковий матеріал, не допускати загущення, не висаджувати малину занадто щільно. Уражені рослини викорчовують і спалюють, насадження оновлюють.

Протягом 4-5 років малину не висаджують на тому місці, де були старі малинники.

Антракноз. Грибкове захворювання, що уражає листя, стебла, іноді плоди малини й ожини. На уражених листочках утворюються дрібні плями сірого кольору із широкою пурпурною облямівкою. Уражені тканини випадають, утворюється отвір. На стеблах з'являються сірі виразки з пурпурною облямівкою, стебла засихають, ягоди втрачають забарвлення та висихають. Збудник хвороби зимує на хворих пагонах і опалому листі.

Щоб уникнути антракнозу, потрібно використовувати здоровий посадковий матеріал. Після обрізання малини знищувати пні стебел, викорчовувати й спалювати ожину, яка росте поруч із малинниками. Навесні, до розпускання бруньок, кущі обприскують 3% -ною бордоською рідиною або 3% -ним нітрофеном. Перед цвітінням рослину обприскують 1% -ною бордоською рідиною, а після збирання врожаю обприскування повторюють. Стебла малини, що відплодоносили, слід вирізати та спалювати, не чекаючи їх висихання.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити