Сад і город (енциклопедія)

ЯГІДНІ КУЛЬТУРИ

СУНИЦЯ

Найбільш популярна ягідна культура, яка вирощується на присадибних ділянках і на дачах. Суниця належить до родини ро30цвітих. Це багаторічна трав'яниста вічнозелена рослина. Підземна частина суниці складається з кореневища й придаткових корінців. Надземна — зі стебла заввишки 20-30 см і листя. На надземній частині є також однолітні стебла (ріжки), квітконоси, видовжені сланкі пагони. Квітки й плоди утворюються саме на ріжках. Кожен ріжок закінчується генеративною брунькою та розеткою листя. У пазухах нижнього листя є бруньки, з яких наступного року утворюються нові ріжки. Чим більше ріжків і квітконосів на ріжку, тим вище врожайність суниці. Однолітня рослина має 2-3 ріжки, дворічна 5-7, трирічна — 7-10. Більше трьох-чотирьох років на одному місці суницю не вирощують, тому що коріння старше трирічного віку відмирає. Нові корінці, що утворюються на ріжках над поверхнею ґрунту, легко підсихають, що послаблює рослину.

Коренева система суниці розміщується в шарі ґрунту завтовшки 25-30 см. Тому вона потребує регулярного поливання. Садова суниця — світлолюбна рослина, вимоглива до вологи і якості ґрунту.

Суниця не належить до зимостійких рослин. У малосніжні зими зниження температури до -15 °С викликає підмерзання рослин, а при температурі -20 °С суниця гине. Однак сніжний покрив завтовшки 20-30 см дозволяє їй легко переносити зниження температури до -30 °С. Набагато небезпечнішими для суниці є весняні перепади температури. Коли сходить сніг» рослина виходить із періоду спокою, тому нічне зниження температури до -15 °С призводить до загибелі квіток бруньок або всієї рослини. У період цвітіння суниці при зниженні температури до -2 °С гине центральна частина квітки, з якої утворюється ягода.

Розмножується суниця розсадою, яка утворюється на видовжених пагонах.

При вирощуванні суниці велике значення має ретельна підготовка ділянки. Ґрунт перекопують, вибирають і знищують кореневищні та кореневопаросткові бур'яни, особливо пирій, берізку, осот. Личинок травневого хруща й дротяників, що живуть у ґрунті, також вибирають і знищують. Потім уносять органічні добрива з розрахунку 300-500 кг на сотку. Якщо ґрунт малородючий, додають 4-5 кг суперфосфату й 1,5-2 кг калійної солі. Азотні добрива потрібно вносити дуже обережно й помірно, оскільки надлишок а30ту підсилює ріст листя, у результаті чого зменшується кількість квіткових бруньок, а отже, знижується врожайність.

Висаджують суницю в серпні-вересні або напровесні. Якщо висаджування здійснюється влітку, його потрібно робити якомога раніше, щоб до морозів рослини вкоренилися й загартувалися. Весняне садіння закінчують не пізніше середини квітня. Садять суницю густо, килимовим вирощуванням або рядами. У першому випадку ягоди виходять дрібнішими. При вирощуванні рядами відстань між рослинами в ряді має бути 20-25 см, а між рядами — 60-70 см. Якщо суницю садять на піщаних ґрунтах, відстань між рядами може бути 50-60 см.

Посадковий матеріал має бути здоровим, безвірусним, мати 2- 3 добре розвинені листочки на коротких черешках, коріння завдовжки не менше 8-10 см. Для садіння потрібно вибрати похмурий день, добре також робити це після дощу. Коріння розсади акуратно розправляють, щоб воно не загиналося. Недорозвинений центральний листочок не можна засипати землею. Після садіння розсаду поливають, а потім рядки мульчують торфом або перегноєм.

Догляд за суницею полягає в створенні оптимальної щільності насаджень. Сланкі пагони спрямовують уздовж рядів, щоб з укорінених молодих рослин уздовж ряду завширшки 25-30 см вийшла смуга. Після того як смуга досягне цих розмірів, зайві вуса в міжряддях слід видалити, Землю в міжряддях потрібно регулярно розпушувати, знищувати бур'яни.

У наступні роки навесні необхідно збирати й спалювати старе відмерле листя. У разі потреби проводять підживлення мінеральними добривами.

Протягом усього вегетаційного періоду ґрунт підтримують у вологому стані. У період дозрівання ягід суниця особливо чутлива як до пересихання ґрунту, так і до перезволоження.

Після сезону плодоносіння суниці слід продовжувати догляд за насадженнями. Ґрунт має бути вологим, міжряддя регулярно розкушують. Це потрібно для того, аби квіткові бруньки, які закладаються в другій половині літа — на початку осені, утворювалися в достатній кількості, тому що від цього залежить урожай наступного року.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити