Сад і город (енциклопедія)

ГРУНТ І РЕЛЄФ

Овочі ростуть на різних ґрунтах: чорноземних, суглинних і супіщаних. Але найкращими для них є ділянки з заплавними землями. Вирощування овочів вимагає великої кількості вологи, тому важливо розмістити ділянку неподалік від природних водоймищ, колодязя, або, якщо є можливість, викопати колодязь на ділянці. Необхідно визначити, який саме ґрунт на вашій ділянці — кислий, лужний або засолений. Якщо на ділянці росте хвощ або кінський щавель, це означає, що ґрунт кислий. Такі ґрунти, як правило, бувають на низинних ділянках, їх можна поліпшити й зробити придатними до використання внесенням гашеного вапна або попел. На кожен квадратний метр ґрунту вносять 0,5-1 кг вапна або 1-2 кг попелу. Такі ґрунти використовують для вирощування капусти, редису й помідорів. Уносити вапно потрібно раз на 3-4 роки. Небажано використовувати таку землю відразу для вирощування картоплі, вапно краще вносити безпосередньо під овочеві культури. Кількість вапна слід брати більшу для важких глинистих ґрунтів і меншу для легких і слабокислих ґрунтів. Не можна вносити вапно одночасно з гноєм, спочатку вноситься вапно, а потім розкидається й прикопується гній.

Найгірше ростуть на кислих ґрунтах, а отже, вимагають унесення більшої кількості вапна буряк, часник, салат, шпинат, селера, морква, огірки, квасоля, ріпа, бруква. Меншого вапнування вимагають редис, редька, кабачки, томати, щавель.

Солонці й солонцюваті ґрунти малопридатні для вирощування овочевих культур і картоплі. Особливо чутливі до засоленості ґрунту огірки, цибуля та морква, менш чутливі — столовий буряк, капуста її помідори. Для поліпшення солонцюватих ґрунтів з осені під оранку вноситься тонкорозмелений гіпс — від 10 до 30 кг на кожні 100 м2. Для підвищення ефективності цього заходу відразу після внесення гіпсу город потрібно добре полити, а взимку забезпечити снігозатримання. Гіпсування слід поєднувати з унесенням органічних добрив.

Якщо рівень ґрунтових вод знаходиться близько від поверхні ґрунту або ж ґрунт має неглибокий орний шар, овочі краще вирощувати на гребенях і грядках.

Вимоги до рельєфу ділянки — рівна поверхня або невеликий схил на південь, південний захід. З півночі й північного сходу ділянка має бути захищена будівлями, деревами, парканом, живоплотом. Земельна ділянка під город повинна добре освітлюватися сонцем протягом дня.

Рівень ґрунтових вод, глибина їх залягання на ділянці визначаються до початку обробітку землі й планування городу під овочеві культури. Якщо ґрунтові води залягають занадто близько до поверхні, рослини з глибокопроникною кореневою системою будуть хворіти й підмерзати, тому краще брати рослини з неглибокою кореневою системою та висаджувати їх на грядки або гребені. Визначити близькість водоносного гори30нту можна за тими рослинами, які ростуть на землі. Крім того, що на ділянках із неглибоким рівнем залягання ґрунтових вод рослинність особливо яскрава й соковита, такі місця люблять перстач гусячий, болиголов, наперстянка, осінній пізньоцвіт, мати-й-мачуха, кінський щавель, очерет, кропива, папороть. З дерев на таких місцях найкраще ростуть дуб, вільха, верба. Ознакою близького залягання води служить величезна кількість комарів і комах, що зависають над цим місцем після заходу сонця, відсутність мурашників, що споруджуються рудими мурахами. Стародавнім засобом для пошуку підземних вод є клубок знежиреної вовни. Коли його покласти на ніч на землю й накрити будь-яким посудом, то він насититься вологою, якщо близько до рівня поверхні проходить водоносний шар.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити