Сад і город (енциклопедія)

ДОБРИВА

Органічні добрива — це гній» торф, фекалії, сміття, листя дерев, бур'яни, післязбиральні рештки овочевих культур. Органічні добрива найкраще вносити у вигляді компосту. Компости можуть бути однорідними, приготовленими з одного матеріалу, і багатокомпонентними, приготовленими із суміші органічних добрив. Для одержання компостів закладають компостну купу. Роблять це на рівній поверхні, на досить затіненому й захищеному від опадів місці. Збирають бур'яни, гній, фекалії, ставковий намул і твань, кухонні відходи, торф тощо і складають у купу шарами в 15-20 см; добре зволожуючи кожен шар. Загальна висота купи до 1,5 м, а ширина до 3 м. Компостні купи великих розмірів небажані, тому що в глибокі шари гірше проникатиме повітря, необхідне для життєдіяльності мікробів, а це затримуватиме розкладення органічних речовин. На верхівці купи потрібно залишити западину, щоб не стікала вода. Протягом літа купи двічі поливають водою й перелопачують.

Деревний попіл є цінним органічним добривом. Його додають до торф'яно-фекальних компостів із розрахунку 10 г попелу на 10 кг компосту, для кислих ґрунтів — 20 г попелу на 5—10 кг компосту.

Мінеральні добрива — сульфат амонію, аміачна селітра, азотні добрива, суперфосфат, хлористий калій, вапно. На 100 м2 городу вносять 1,5-2 кг аміачної селітри, або 1-1,5 кг сечовини, або 2,5-4,5 кг сульфату амонію (азотні, добрива), Калійні й фосфорні добрива вносять із розрахунку 2-3 кг суперфосфату, 1-2 кг хлористого калію або 1,5-3 кг калійної солі па 100 м2 городу.

Мінеральні добрива можна змішувати. Перед унесенням у ґрунт їх потрібно підсушити, подрібнити, просіяти й за кілька днів до удобрювання городу змішати. Змішують сульфат амонію й аміану селітру, суперфосфат і калійну сіль, суперфосфат і гній, фосфоритне й кісткове борошно та гній, калійну сіль і сульфат амонію, вапно й попіл, калійну сіль і гній. Безпосередньо перед унесенням у ґрунт змішуються сульфат амонію й суперфосфат, сульфат амонію й калійна сіль, фосфоритне борошно й аміачна селітра, фосфоритне борошно й калійна сіль. Якщо добрива вносяться в ґрунт відразу, то можна змішати гранульований суперфосфат і гранульовану аміачну селітру.

Не можна змішувати сульфат амонію та фосфоритне борошно, сульфат амонію й кісткове борошно, сульфат амонію та вапно, попіл і гній, суперфосфат і фосфоритне борошно, суперфосфат і кісткове борошно, суперфосфат і вапно чи 30лу, фосфоритне та кісткове борошно з вапном і попелом, вапно з гноєм.

У табл. 2 зазначені можливі поєднання добрив («х» — можна змішувати, «-» — не можна змішувати).


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити