Сад і город (енциклопедія)

СІВОЗМІНА

Вирощування однієї й тієї ж овочевої культури на постійній ділянці призводить до несприятливих наслідків. По-перше, із ґрунту витягуються ті самі макро- і мікроелементи, по-друге, ґрунт засмічується типовими для конкретної городньої культури бур'янами, по-третє, ґрунт стомлюється. Тому необхідно складати план сівозміни ділянки на кілька років, повертаючи культуру на не місце не раніше ніж через 3-4 роки. При зміні городніх культур потрібно враховувати, що коріння рослин для поглинання поживних речовин із ґрунту виділяє різні речовини, які можуть стимулювати або пригнічувати ріст і розвиток наступних культур. Усе це потрібно знати, щоб правильно чергувати й поєднувати городні культури. Наприклад, шпинат, вирощуваний ра30м із редькою, росте в 2-3 рази повільніше. Цибуля пригнічує ріст редьки, білокачанна капуста придушує ріст цибулі й моркви. Навпаки, озима пшениця й овес сприятливо діють на ріст усіх овочевих культур. Крім того, беззмінне вирощування овочевих культур призводить до нагромадження характерних для них шкідників. Тому необхідно правильно скласти план сівозміни.

Після рослин, які уражаються певними хворобами й шкідниками, на ділянці розміщають культури, стійкі до них. Особливо важливо це для капусти й картоплі.

У зв'язку з тим, що кореневі виділення певних городніх культур пригнічують ріст інших культур, потрібно це враховувати при сівозміні.

У табл. З показані найбільш сприятливі попередники основних городніх культур.

Не рекомендуються такі зміни городніх культур:

— капуста білокачанна після капусти, буряка столового;

— цибуля після томатів і моркви;

— морква після кабачків і томатів;

— огірки після кабачків і огірків;

— буряк столовий після буряка, капусти, томатів;

— томати після гороху, кабачків, томатів.

Після рослин із неглибокою кореневою системою потрібно висаджувати рослини з глибокою кореневою системою й навпаки.

Після рослин, які сприяють засміченню ґрунту бур'янами, слід, висаджувати рослини, що стримують ріст бур'янів.

Рослини мають насамперед поглинати гній або інші органічні добрива.

Якщо земельна ділянка тільки починає освоюватися під город, ґрунт слід готувати заздалегідь, Якщо земля занадто насичена вологою, її потрібно осушити. Для цього вздовж периметра ділянки викопують водовідвідні канави, а саму ділянку дренують, використовуючи пісок, хмиз, дренажні труби, які укладають у ґрунті на глибині 25-30 см. Багаторічні бур'яни — пирій, осот, кульбабу, хміль — знищують, викопуючи з ґрунту кореневища. При подальшому перекопуванні ґрунту на глибину 8-10 см ретельно розбивають дерен і вибирають рештки кореневищ бур'янів. Глинисті ґрунти поліпшують, додаючи розпушувальні матеріали й органічні добрива. Для цього добре підходять торф, гній, компост, пісок, деревний попіл, здрібнена жужіль. На важких глинистих ґрунтах із близьким розташуванням ґрунтових вод уже з осені після перекопування формують грядки завширшки біля основи до 1,5 м і заввишки 20-25 см. Ділянку перекопують на повну глибину орного шару, водночас додаючи органічні й мінеральні добрива (табл. 2). Якщо глибина орного шару менша 18-20 см, то його поглиблюють, причому на підпопелустих ґрунтах не більш ніж на 2 см щороку. Підорний шар розпушують, не вивертаючи його на поверхню.

Навесні важкий ґрунт перекопують на меншу, ніж. восени, глибину. Посівний шар боронують, видаляють бур'яни. У разі потреби додають органічні добрива, а потім перекопують і боронують ґрунт. Якщо ґрунт на ділянці супіщаний і піщаний, то поверхню розпушують, уносять добрива.

Гній під овочеві культури вносять раз на 2-3 роки. У перший рік після внесення гною восени висаджують або висівають такі городні культури: огірки, селеру, порей-цибулю, ріпчасту цибулю, часник. На другий рік висаджують цвітну й білокачанну капусту, помідори, петрушку. На третій рік — моркву, буряк, бобові, ранню картоплю, помідори сильнорослих сортів.

Для того щоб використати всю площу городньої ділянки, окрім основної городньої культури висаджують попередню, післяжнивну, ущільнюючу та проміжну культури. Основна культура — це рослина, що займає ділянку протягом найбільш тривалого часу. Ті овочі, які висаджують рано навесні й збирають до садіння основної культури, називаються попередніми. А овочі, які висаджують у тому ж році після збирання основної культури, називають післяжнивними. Попередні й післяжнивні культури повинні витримувати різке зменшення температури, легкі заморозки й рости при температурі всього на кілька градусів вище нуля. У цих культур має бути короткий вегетаційний період. Можна використовувати овочі з більш тривалим періодом вегетації, якщо висаджувати їх у вигляді розсади.

Проміжна культура — це овочі, які вирощуються на одній грядці з будь-якою іншою культурою. Як правило, проміжні культури відрізняються від основних висотою. Їх можна висаджувати по краях грядок з овочами, що збираються поступово, у міру їх підростання, наприклад із зеленою цибулею, петрушкою, салатом тощо.

Як попередні, післяжнивні і проміжні культури зазвичай використовують салат, редис, редьку, ріпу, шпинат і рослини, які висаджують у вигляді розсади (рання капуста, цвітна капуста, кольрабі тощо).

Навесні, після перших відлиг (лютий-березень) можна висівати як попередню культуру щавель, редис, салат, зелену цибулю, петрушку, кріп. Після збирання на цю ж ділянку як основну культуру висаджують розсаду перцю, баклажана, пізньої капусти.

Післяжнивною культурою на зміну ранній картоплі може бути морква, столовий буряк. Після ранньої та цвітної капусти добре висаджувати буряк і редис. Після ранніх огірків — редис, кріп, зелену цибулю. Після кропу, гороху, ранньої картоплі можна висаджувати щавель, петрушку, зелень, озимий часник.

Використання поряд з основними підсівних культур дозволяє виростити два врожаї на одній ділянці. Підсівну, або культуру-ущільнювач, висівають на 1-2 тижні раніше, ніж основну культуру. Але при ущільненні ділянки потрібно враховувати сумісність

рослин. Крім того, деякі підсівні культури можуть використовуватися як природний захист від шкідливих комах.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити