ОБРОБКА І ПЕРЕДАЧА ІНФОРМАЦІЇ. СУЧАСНІ КОМП'ЮТЕРНІ ТЕХНОЛОГІЇ - Золота колекція рефератів - 2018

НОСІЇ ІНФОРМАЦІЇ

Важливою проблемою мультимедіа (мультимедіа — це інтерактивні системи, що забезпечують роботу з нерухливими зображеннями й рухливим відео, анімованою комп'ютерною графікою й текстом, мовленням й високоякісним звуком) є забезпечення адекватних засобів доставки, поширення мультимедіа-інформації. Носії повинні вміщати величезні обсяги різнорідної інформації, забезпечувати швидкий доступ до окремих її компонентів, якісне їхнє відтворення й при цьому бути досить дешевими, компактними й надійними. Ця проблема одержала гідне вирішення лише з появою оптичних дисків різних типів. У перших системах мультимедіа були використані аналогові диски — їх зазвичай називають «відеодисками». Діаметр цих дисків 12 або 8 дюймів. Відомі 12-дюймові диски стандарту LV (Laser Vision), підтримуваного Sony, Philips і Pioneer.

Інформація записується па лазерний диск по спіралі, кожний виток цієї спіралі називається доріжкою. Існують 2 способи запису інформації па лазерні диски — CAV (Constant Angular Velocity, з постійною кутовою швидкістю) і CLV (Constant Linear Velocity, з постійною лінійною швидкістю). При записі CLV диски вміщають по 1 годині відео на кожному з боків (диски CLV називають також «довгограючими»), однак їхні інтерактивні можливості обмежені, тому вони в системах мультимедіа використовуються рідко, частіше застосовуються при записі фільмів.

Диск CAV уміщає па кожній доріжці один відеокадр (точніше, два налівкадри, що містять парні й непарні рядки кадру — телевізор працює в інтерлсйсному режимі, поперемінно висвічуючи парні й непарні рядки кожного кадру). Диск обертається з постійною швидкістю 30 об./с, забезпечуючи необхідні для NTSC 30 кадрів/с. Кожний з боків диска має 54 000 доріжок, тобто вміщає 30 хв відео NTSC (диски для PAL — 37 хв). Кожний кадр має свій номер або адресу, за номером можливий прямий доступ до будь-якого кадру. Кадри можуть трактуватися як нерухливі зображення — для цього після завершення зчитування доріжки пристрій не переходить на наступну, а знову зчитує ту ж саму); можливим є також програвання з різними швидкостями й у зворотному напрямку. Разом із зображенням записуються дві звукові доріжки, доступні, утім, тільки при перегляді кадрів у режимі відео. Інформацію на диску можна розбити на «частини» — до 80 частин на кожному з боків. Керуюча інформація — номери кадрів, номери частин — міститься в «бланкових» (невидимих) частинах кадрів.

Проміжний, «аналого-цифровий» формат лазерних дисків — LVROM або AIV (AdvancedInteractive Video, поліпшене інтерактивне відео) — дозволяє сполучити на одному диску аналогове відео з цифровим звуком і даними.

Нарешті, існують різні типи чисто цифрових дисків: CD-ROM, WORM, такі, що стираються. CD-ROM, як і цифрові аудіодиски CD-DA (Compact DiscDigital Audio) мають діаметр 5,25 дюйма; вони вміщають 600-800 Мб інформації і є зараз найбільш масовим цифровим засобом зберігання мультимедіа-інформації.

Формат

Опис

CD-Audio

Найстаріший формат компакт-дисків. Майже всі дисководи CD-ROM можуть програвати звукові компакт-диски

CD-Interactive

Власний формат Philips для «інтерактивних», в основному ігрових, компакт-дисків для домашніх програвачів

CD-ROM/XA

Сполучає стиснуті дані й звук, а також змішаний режим, записуються із чергуванням для рівнішого відтворення. Найкращий формат для мультимедіа

Mixed mode

Комбінація звуку у форматі Red Book і даних CD-ROM. Перша доріжка повинна містити дані, за нею можуть іти доріжки CD-Audio

CD-Plus

Подібний до режиму Mixed mode, відмінність — запобігання звертанню звукового програвача до доріжок з даними з метою уникнути ушкодження динаміків

ISO-9660

Стандартний формат і структура каталогів для CD-ROM

HFS

(Hierarhical File Structure)

Формат даних, розроблений для Macintosh

Hybrid discs

Містить системи HFS і ISO

Photo CD

Розроблений фірмою Kodak для запису фотографій високої якості.

Для відтворення необхідний пристрій CD-ROM/XA або CD-Interactive

Video CD

Відеоінформація у форматі MPEG-1 і звук. Стандарт призначений для відтворення фільмів

Диск CD-ROM — кружальце з прозорої пластмаси, полікарбонату, на одній з поверхонь якого нанесений тонкий світловідбивний шар. Цей сріблистий шар добре помітний з тильного боку прозорого диска. У ньому є мікроскопічні заглиблення — піти, створені в процесі його копіювання з оригіналу.

Типова довжина літа 0,8-3,2 мкм, ширина 0,4 мкм, глибина 0,12 мкм, а відстань між окремими доріжками 1,6 мкм. На одному дюймі (2,54 см) поверхні диска розміщається 16 тис. доріжок (для порівняння — на одному дюймі магнітного диска поміщається тільки 96 доріжок). Завдяки настільки малим розмірам пітів звичайний CD-ROM уміщає величезний обсяг інформації — близько 700 Мб. Нові типи дисків мають на порядок більший обсяг і допускають запис інформації користувачем.

Робочою є тільки одна поверхня диска CD-ROM. Вона захищена товстим шаром лаку, па який зазвичай наноситься барвиста етикетка. У програвачі диск звернений цим боком назовні. Протилежний (тильний) бік використовується для зчитування лазерним променем. Промінь проходить крізь нього, тому що основа диска — прозора пластмаса. Товщина диска 1,2 мм, зовнішній діаметр 120 мм, діаметр внутрішнього отвору 15 мм.

У програвачі є електродвигун із системою стеження, що забезпечує точне зчитування доріжки лазерним променем і незмінною лінійною швидкістю зчитування. Тому швидкість обертання диска непостійна й змінюється від 500 об./хв для внутрішньої частини диска, з якої починається зчитування, до 200 об./хв для зовнішньої. Спеціальний оптико-електронний блок має пристрої для стабілізації випромінювання лазера, автоматичного фокусування, спостереження за доріжкою при битті диска й вибору треків диска для зчитування.

Для зчитування інформації з CD-ROM використовується напівпровідниковий діод з фокусувальною і оптичною системою стеження. Внутрішня поверхня диска, на яку кладуть диск на підставку (у касету) дисководу, знаходиться не у фокусі оптичної системи лазерного випромінювача. Діаметр світлової плями від лазера, що створює збіжний конус світла, близько 1 мм. Тому помірні забруднення неробочої поверхні, наприклад, порошини на ній, відбитки пальців і навіть невеликі подряпини, практично не впливають на відтворення. На відміну від звичних твердих магнітних дисків, диски CD-ROM можна заміняти в лічені секунди. Але ж один диск CD-ROM за ємністю дорівнює приблизно 500 звичайним гнучким дискам формату 3,5'' на 1,44 Мб. Економія на дискетах є важливою перевагою мультимедіа.

Програвачі комп’ютерних компакт-дисків, які зазвичай називаються CD-ROM-драйвами, бувають двох типів: зовнішні (зі своїм корпусом) і внутрішні — які вбудовуються в системний блок комп’ютера.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити