ОБРОБКА І ПЕРЕДАЧА ІНФОРМАЦІЇ. СУЧАСНІ КОМП'ЮТЕРНІ ТЕХНОЛОГІЇ - Золота колекція рефератів - 2018

НОУТБУК — ЗБРОЯ СУЧАСНОЇ ЛЮДИНИ

Ще не дуже давно ноутбук визнавався скоріше предметом розкоші, ніж повнофункціональним персональним комп’ютером, і все через високу вартість, низьку якість рідкокристалічного дисплея й меншу, ніж у настільних комп’ютерів, продуктивність. Але за останні кілька років ситуація сильно змінилася, і вже сьогодні за 700-2500 доларів можна придбати цілком пристойний ноутбук, що наближається за своїми можливостях до недорогих настільних систем.

Вимоги до переносних комп’ютерів сильно відрізняються від вимог до настільних персональних: вони повинні бути мобільними, мати невеликі габарити й вагу, а також можливість автономної роботи без підключення до мережі живлення. Крім того, подібні системи повинні мати стійкість до вібрації й струсу, причому нe тільки у вимкненому стані, але й під час роботи.

Ці вимоги викликають зміни конструкції всіх компонентів ноутбуків у порівнянні з настільними комп’ютерами. Насамперед це стосується вузлів, що містять рухливі деталі: флопі-дисководів, дисководів CD-ROM і жорстких дисків.

Найдорожчим вузлом ноутбука, як і раніше, залишається дисплей. Сьогодні практично всі дисплеї ноутбуків виконуються на основі TFT-панелей. Зараз у ноутбуках уже використовуються активні матриці, що підтримують дозвільну здатність 1024 х768 пікселів, що цілком достатньо для роботи з більшістю офісних додатків. Вони, поза всяким сумнівом, були б реальною загрозою для традиційних моніторів, якби не їхня ціна, яка поки залишається занадто високою для масового ринку. Дисплеям TFT-матриць властивий один недолік, який, утім, в очах деяких користувачів перетворюється на неоціненну перевагу — досить обмежений кут зору, під яким можна розібрати інформацію на екрані. Для тих, хто не любить, щоб підглядали за його роботою, пасивно-матричний дисплей — справжня знахідка.

Як джерела автономного живлення в ноутбуках використовуються акумуляторні батареї, що мають досить обмежену енергетичну ємність: зазвичай час безперервної роботи без підзарядки батарей складає від півтори до чотирьох годин. Практично всі компоненти, застосовувані в переносних комп’ютерах, відрізняються від стандартних зниженим енергоспоживанням — це стосується насамперед накопичувачів, дисководів і центральних процесорів, які останнім часом дедалі частіше стають найбільш «ненажерливими» вузлами. Модулі пам’яті для ноутбуків також відрізняються від тих, що застосовуються в настільних ПК. Зазвичай вони мають трохи гірші показники часу доступу, що позначається на підсумковій продуктивності, й іноді дуже істотно.

Габарити й вага ноутбука можуть мати для користувача дуже велике значення. Тут конструктори переносних комп’ютерів зіштовхуються з несумісними на перший погляд вимогами. З одного боку, сучасний ПК немислимий без таких пристроїв, як дисковод для гнучких дисків, дисковод CD-ROM і досить ємний накопичував; з іншого боку — усе це має розміститися в компактному корпусі, який можна покласти в портфель. Крім абсолютно необхідних дисплея, процесорної плати й пам’яті, потрібно передбачити ще й місце для батареї акумуляторів, без якої блокнотний комп’ютер втрачає одну з найважливіших переваг — автономність. Такі вузли, як CD- або DVD- привод і флопі-дисковод, мають до того ж істотне обмеження зменшення габаритів, пов’язане з розмірами стандартного носія інформації. Таким чином, у найкомпактніших ноутбуках місця для типового набору периферії може не вистачити, і виготовлювач опиняється перед вибором: або пожертвувати одним із пристроїв (найчастіше дисководом, зробивши його виносним), або піти на помітне збільшення габаритів і ваги виробу. До дуже перспективних способів вирішення цієї проблеми належить використання модульної конструкції. У цьому випадку при наявності акумуляторної батареї можлива установка одного з двох периферійних пристроїв — флопі-дисководу або приводу CD-ROM, а при знятті батареї (що унеможливлює роботу поза безпосередньою близькістю від джерел живлення) — обох дисководів одночасно. Користувач одержує повну свободу вибору конфігурації, а її зміна здійснюється за лічені хвилини.

Останнім часом змінилася конструкція маніпуляторів курсором миші для ноутбуків. Раніше найпоширенішим таким пристроєм був трекбол — свого роду перевернена миша. Він був досить зручний, однак його надійність залишала бажати кращого, особливо в дорожніх умовах, де ризик забруднення поверхні кулі маніпулятора вищий, а можливостей прочистити його менше, ніж при стаціонарній експлуатації. Це призвело до того, що зараз трекболи практично не застосовуються в переносних комп’ютерах. На зміну їм прийшли сенсорні планшети touch- pad, що представляють собою майже прямокутні панелі завбільшки приблизно 5x6 см. Вони мають дуже високу чутливість, і при їхньому використанні потрібно більше уваги, ніж при роботі зі звичайною мишею або трекболом. Навички взаємодії з цим, на перший погляд не ергономічним, пристроєм виробляються напрочуд швидко.

Клавіатури ноутбуків завжди менш зручні, ніж у настільних комп’ютерів. Це пов’язане з невеликою площею робочої панелі комп’ютера, на якій можна розташувати клавіші. Сьогодні не існує єдиного стандарту на розкладку клавіатур у ноутбуках, тому різні виробники розмішають клавіші по-різному. У ряді ноутбуків, і особливо часто в моделях закордонного виробництва, застосовується так звана сліпа русифікація клавіатури: російські й латинські літери намальовані одним кольором і відрізняються тільки своїм розташуванням на клавіші. Це вкрай ускладнює роботу з комп’ютером для більшості користувачів.

При експлуатації ноутбука (як і будь-якого іншого пристрою з автономним живленням) виникає питання: чи багато енергії залишилося в батареях і на який строк її вистачить? Працюючи в операційній системі Windows, користувач може просто відкрити відповідне вікно й подивитися на рівень розрядки акумуляторів. У найпростіших моделях діагностика цим і обмежується. У досконаліших передбачене також виведення такої інформації на додатковий мініатюрний рідкокристалічний дисплей або інші засоби відображення інформації, наприклад світлодіоди. Деякі моделі дозволяють при необхідності оцінити стан батарей навіть без вмикання комп’ютера.

Кожен, хто досить давно працює з ПК, знає, якими неприємностями загрожує раптове відключення електроенергії, — робота цілого дня може бути загублена. Ситуація не покращилася з поширенням нових операційних систем з кешуванням файлів системи, у тому числі й Windows XR Тепер використання нестабільного живлення стало ще ризикованішим, оскільки сучасні операційні системи вимагають коректного завершення сеансу роботи — у протилежному випадку можливі ушкодження файлової структури. При вичерпанні запасу енергії в акумуляторах ноутбуків відбувається їхнє аварійне вимикання, яке можна вподібнити несподіваному відключенню настільного комп’ютера від мережі. Щоб зробити це відключення не настільки несподіваним і дати користувачеві можливість вжити превентивних заходів, практично в усіх комп’ютерах типу notebook передбачені засоби своєчасного попередження про вичерпання запасів енергії в батареях. Як правило, це повторюваний звуковий сигнал, іноді супроводжуваний миготінням світлодіодів. У ряді комп’ютерів застосовуються радикальніші заходи для захисту даних користувача: після досягнення певного рівня розрядки батарей автоматично виконується примусове відключення комп’ютера з попереднім скиданням всієї інформації на жорсткий диск. Коли користувач знову зарядить батареї або відновить роботу вже від зовнішнього джерела живлення, комп’ютер точно відновить свій стан на момент відключення. Такий додатковий захист буде досить корисним для більшості користувачів.

Там, де раніше можна було зустріти лише людину з рушницею (або, в найгіршому разі, штангенциркулем), тепер ви ризикуєте зіштовхнутися з тим самим персонажем, але вже озброєним ноутбуком (утім, ні зброю, ні штангенциркулі поки ніхто не скасовував). І це не дивно — сучасні ноутбуки перетворилися на високопродуктивні й надійні пристрої з великим ресурсом автономної роботи, завоювавши в такий спосіб гідне місце на ринку й знаходячи все нові й нові сфери застосування. Обчислювальна потужність ноутбуків упритул наблизилася до продуктивності настільних робочих станцій, що приваблює все нових і нових користувачів.

Однак ентузіазм користувачів ноутбуків трохи вгасає, коли з м’якого крісла «Боїнга» або затишного готельного номера їм необхідно переміститися в тісну кабіну вертольота, протиснутися в люк всюдихода або пробиратися через болото. Вірний друг і помічник може виявитися зрадником, відмовляючись переносити всі тяготи разом з хазяїном.

У такій ситуації вас виручить спеціальний промисловий і військовий ноутбук. І не варто думати, що це який-небудь «недокомп’ютер» типу тих, які можна було зустріти ще два-три роки тому. Можливостям деяких моделей промислових ноутбуків позаздрить навіть аматор мультимедіа. Сучасні моделі можуть оснащуватися процесорами сімейства Pentium або Athlon, пам’яттю до 1 Гб, жорсткими дисками сумарною ємністю до 80 Гб, 17-дюймовими екранами й іншими атрибутами мобільних комп’ютерів вищого класу. При цьому користувачі мають можливість вибрати й простіші, але не менш захищені й надійні моделі.

Існує кілька класів мобільних промислових комп’ютерів, і власне ноутбуки — тільки один з них. Ці комп’ютери орієнтовані на сфери застосування, де умови експлуатації не є дуже жорсткими, але істотно відрізняються від офісних. Сюди, наприклад, можна віднести професійну діяльність медичних працівників, журналістів, технологів промислових підприємств, інших мобільних користувачів. З певним ступенем умовності можна виділити чотири основні класи: ноутбуки, лептони, портативні комп’ютери й «кишенькові» комп’ютери з пір'яним введенням. При наявності спільних рис кожний з типів мобільних комп’ютерів має свої особливості й орієнтований на розв’язання певного кола завдань.

Сьогодні власне ноутбуки є найпоширенішим типом мобільних промислових комп’ютерів. У чому ж їхні особливості в порівнянні з офісними моделями?

Почнемо з найпомітнішого. У найкращих машинах цього класу використовується не пластмасовий, а литий металевий корпус. Це дозволяє вирішити відразу кілька проблем.

По-перше, такий корпус у сполученні зі спеціальними методами кріплення внутрішніх компонентів забезпечує дуже високу механічну міцність ноутбука.

По-друге, приклеюючи процесор безпосередньо до корпуса, вдається оригінально й дуже ефективно вирішити проблему його охолодження. Навіть при найнесприятливіших умовах перегрів усередині комп'ютера не перевищує десяти градусів.

По-третє, прикріплюючи литі деталі корпуса одна до одної на «силіконових» ущільнювачах, вдається забезпечити високий ступінь захисту від несприятливих зовнішніх впливів. Тобто ноутбук спокійно продовжує працювати в хмарах пилу й під сильним дощем. Крім того, допускається робота ноутбука в умовах морського туману протягом 48 годин.

По-четверте, застосування суцільнометалевого литого корпуса дозволяє вирішувати проблеми захисту від радіаційних, електромагнітних і електростатичних впливів. Це зводить до мінімуму власні електромагнітні випромінювання ноутбука.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити