Хімія - Золота колекція рефератів - 2018

ДОБРИВА

ВСТУП

Добрива — незамінний компонент, то забезпечує родючість грунту. Зараз, коли масштаби посівів різних культур справді величезні, ґрунти виснажуються, а рослини втрачають силу й урожайність.

Хімічна промисловість зуміла вже давно запропонувати працівникам сільського господарства ефективний спосіб управління розвитком і життям рослин. Розроблено спеціальні препарати і їхні суміші, що дозволяють прискорити чи призупинити ріст або цвітіння рослин, переводити рослини зі стану спокою в стан активності, затримувати обпадання плодів після дозрівання й т. ін.

Різні рослини й навіть сорт тієї ж рослини мають різні вимоги до складу ґрунту, тому використовувати добрива можна тільки з урахуванням особливостей ґрунту й потреб цієї культури в поживних речовинах.

Усі добрива поділяють на мінеральні, органічні й бактеріальні.

Метою цього реферату є розгляд найширше використовуваних добрив.

МIНЕРАЛЬНl ДОБРИВА

Мінеральні добрива використовують для збагачення грунтів одним або декількома поживними елементами (N, Р, K). Відповідно, мінеральні добрива можна умовно розділити на азотні, фосфорні й калійні. Крім цього, існують змішані мінеральні добрива, здатні збагачувати ґрунти відразу декількома поживними речовинами.

Універсальними є мінеральні добрива, що містять відразу три діючі елементи (нітрофоска). Такі добрива можуть використовуватися практично на всіх ґрунтах під різні культури.

Натрієва селітра (NaNO3) — широко використовуване азотне добриво. Одержують його як промисловим шляхом, так і з мінералу чилійської селітри (NaNO3). Це добриво можна застосовувати практично на всіх видах ґрунтів для овочів, плодових і ягідних культур.

Недоліком цього виду добрив можна назвати їхню агресивність — потрапляючи на листя рослини, натрієва селітра викликає його опіки.

Аміачна селітра (NH4NO3) — ефективне азотне добриво, що містить високий відсоток азоту (34-35 %). Як і натрієва селітра, застосовується на всіх типах ґрунтів практично для всіх сільськогосподарських культур, а також винограду. Часто для більшої ефективності аміачну селітру вносять у поєднанні з фосфорними й калійними добривами.

Сульфат амонію ((NH4)2SO4 — добриво, що ідеально підходить для вапнякових або некислих ґрунтів. Містить досить великий відсоток азоту (20-21 %).

Використання сульфату амонію спричиняє досить серйозні наслідки. Справа в тому, що він сприяє підвищенню кислотності ґрунту. Однак його використовують також на ґрунтах з кислим середовищем, попередньо нейтралізуючи. Нейтралізацію проводять, змішуючи сульфат амонію зі здрібненою крейдою або вапняком у пропорції 1:1.

Як і натрієва селітра, сульфат амонію агресивний і при потраплянні на листя викликає опіки.

Сечовина, або карбамід (NH2)CO — азотне добриво, що представляє собою тверду кристалічну сполуку. Вміст азоту в сечовині складає близько 46 % — це високий показник, завдяки чому сечовина є одним з найцінніших азотних добрив.

Використання сечовини є не тільки корисним, але й зручним — вона прекрасно розчиняється у воді, не має подразнюючої дії на листя й інші поверхневі частини рослин, не змінює pH ґрунту, тому може використовуватися на всіх без винятку грунтах.

Часто сечовина використовується як складова частина комплексного добрива разом з фосфорними й калійними добривами.

Калійна селітра (KNO3) — комплексне азотно-калієве добриво (w(K) = 38,7 %, w(N) = 13,7 %).

Внесення розчину KNO3 не змінює pH ґрунту, тому калійна селітра може використовуватися на ґрунтах різного середовища. Для підвищення ефективності цього добрива його вносять у сполученні із суперфосфатом.

Суперфосфат простий (СаН2РO4 + CaSO4 і подвійний (Ca(H2PO4)2) - дуже корисні для рослин добрива, що містять фосфор у дуже зручній для рослин формі. При цьому подвійний суперфосфат корисніший, оскільки не містить баласту (CaSO4).

У процесі одержання суперфосфату одним із продуктів може бути преципітат (СаНРO4 • 2Н2O) — ще одне корисне і легке для засвоєння рослинами добриво.

Амофос (NH4H2PO4 + (NH4)2HPO4 — одне з найважливіших змішаних добрив, що містить азот і фосфор. Часто використовується в суміші з калійними добривами.

Нітрофоска (NH4H2PO4 + (NH4)2HPO4 + KNO3) — найуніверсальніше добриво, що містить у своєму складі всі три поживні елементи. Використання нітрофоски здатне підвищити врожайність на 35-45 %.

ІНШІ ВИДИ ДОБРИВ

Органічні добрива являють собою напів- або нерозкладені залишки рослинного або тваринного походження. Користь від застосування органічного добрива величезна - воно дозволяє поліпшити структуру грунту й збагатити його багатьма поживними речовинами.

Бактеріальні добрива — це препарати живих бактерій, приготовані таким чином, щоб полегшити їхнє внесення в грунт і засвоєння рослинами. При підгодівлі бактеріальними добривами рослини розвиваються інтенсивніше, щедріше плодоносять.

До ростових речовин відносять сполуки, які так чи інакше впливають на ріст рослин. Стимулятори рослин — речовини, що прискорюють розвиток рослин або їхніх окремих органів. Переривники спокою стимулюють рослини переходити до швидкого росту й розвитку від стану спокою. Підвищити врожайність рослин допомагають стимулятори плодоутворення, продовжити перебування плодів на рослинах дозволяють прискорювачі цвітіння (гібереліни).

ЗАСОБИ ДЛЯ ЗАХИСТУ РОСЛИН

Із засобів для захисту рослин найширше використовуються пестициди — хімічні сполуки, здатні знищувати різні шкідливі організми, а також затримувати їхній ріст.

Під назвою «пестициди» розуміють кілька груп речовин, біологічна дія яких істотно відрізняється. Серед пестицидів виділяють:

— фунгіциди — речовини, що запобігають і знищують хвороби:

— гербіциди — речовини, що придушують ріст бур’янів;

— інсектициди — речовини, що знищують шкідливих комах;

— феромони й аграктанти — речовини, що приваблюють комах;

— регулятори росту рослин.

Фунгіциди діляться на дві основні групи. Перша з них включає фунгіциди для рослин у періоді вегетації, інша — протруйники насіння. За принципом дії розрізняють системні й контактні препарати. Розглянемо їх.

Системні фунгіциди проникають у рослини й перемішаються в них. їхня дія досить різноманітна. Наприклад, деякі з них здатні інгібувати біосинтез білка. До цього типу фунгіцидів належить ридоміл:

Описание: D:\Документи деканату\моя\ЖЕНЯ\2018\січень\2\media\image128.jpeg

Прикладом системних фунгіцидів є також беноміл, дихлобутразол, триадименол, імазаліл, трифорин:

Описание: D:\Документи деканату\моя\ЖЕНЯ\2018\січень\2\media\image129.jpeg

Описание: D:\Документи деканату\моя\ЖЕНЯ\2018\січень\2\media\image130.jpeg

Контактні препарати безпосередньо впливають на збудників захворювань рослин. Ці речовини не поглинаються рослиною. Принцип дії контактних препаратів полягає в уповільненні процесів внутрішньомолекулярних синтезів і руйнуванні структури клітинних мембран.

Прикладом сполук цього типу є тирам, цинеб, манеб та ін.:

Описание: D:\Документи деканату\моя\ЖЕНЯ\2018\січень\2\media\image131.jpeg

До гербіцидів належать сполуки, що придушують схожість бур’янів (наприклад, дихлобеніл), і гербіциди складної дії (амітрол):

Описание: D:\Документи деканату\моя\ЖЕНЯ\2018\січень\2\media\image132.jpeg

Крім того, дія гербіцидів може інгібувати фотосинтез, порушувати обмін речовин в організмі рослин тощо. Розглянемо для прикладу дію β-амінолевулінової кислоти — гербіциду, широко застосовуваного останнім часом. Ця речовина сприяє збільшенню чутливості рослини до сонячного світла, у результаті чого вона гине. Такі гербіциди не шкідливі для людини.

Знищення рослин-паразитів па деревах і чагарниках проводять за допомогою 2-, 4-, 5-трихлорфеноксиоцтової кислоти. Одержують цю сполуку за такою схемою:

Описание: D:\Документи деканату\моя\ЖЕНЯ\2018\січень\2\media\image133.jpeg

Недоліком виробництва цієї сполуки є одержання на одній зі стадій діоксину — украй токсичної для людини сполуки. При потраплянні в організм діоксин здатний зруйнувати кровотворну й імунну системи, викликати ракові захворювання й ін.

Прикладами гербіцидів є такі сполуки, як диносеб, мекопроп, дихлорбеніл, 2-, 3-, 6-трихлорбензойна кислота й ін.:

Описание: D:\Документи деканату\моя\ЖЕНЯ\2018\січень\2\media\image134.jpeg

Як інсектициди застосовуються багато природних сполук, що характеризуються здатністю знищувати шкідливих комах. Це багато алкалоїдів (нікотин, анабазин, фізостигмін), піретрини (сполуки, що виділяються з квіток датської ромашки) та ін.:

Описание: D:\Документи деканату\моя\ЖЕНЯ\2018\січень\2\media\image135.jpeg

Описание: D:\Документи деканату\моя\ЖЕНЯ\2018\січень\2\media\image136.jpeg

З інсектицидів, отриманих синтетичним шляхом, велику роль відіграють галогенпохідні вуглеводні, фосфорорганічні сполуки, карбамати.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити