АСТРОНОМІЯ - Золота колекція рефератів - 2018

НЕЙТРОННА ЗІРКА

Ядро зірки, що має масу від 1,4 до 2 Мʘ (а може бути й 3 Мʘ), стискається сильніше від білих карликів. Його стискання зупиняється при дуже великій густині, порівнянній з густиною речовини в атомних ядрах, ~ 10-18 кг/м3. Легко підрахувати, що діаметр такої зірки складає тільки 20 км.

Речовина, стиснута до ядерної густини, зазнає перетворення, що називається нейтронізацією: електрони ніби вдавлюються в ядра й там зливаються з протонами. Зі злиття протона й електрона виходить нейтрон, а ядра (це були переважно ядра заліза, кінцевого продукту термоядерних реакцій у зірці) виявляються складеними майже цілком з нейтронів. Ці ядра нестійкі й швидко розвалюються на окремі нейтрони, утворюючи в такий спосіб суцільну суміш нейтронів з дуже невеликим домішком протонів і електронів. Так виникає зірка, що майже цілком складається з нейтронів — нейтронна зірка.

Процес нейтронізації у надгустій речовині досліджував видатний фізик-теоретик Л. Д. Ландау. У 1932 р. — це рік відкриття нейтрона — Л. Д. Ландау теоретично передбачив існування нейтронних зірок, виявлених астрономами 35 років по тому, в 1967 р.

Передбачається, що, на відміну від Сонця, інших «звичайних» зірок і білих карликів, нейтронна зірка являє собою не газове, а рідке середовище. Нейтронна речовина в надрах нейтронної зірки перебуває в рідкому стані й володіє, як передбачається, дивовижною властивістю — ця рідина абсолютно нев’язка, або, як кажуть, надтекуча. Не менш дивовижною властивістю характеризуються, ймовірно, і залишкові протони, що утворюють (як і електрони) газ, розчинений у нейтронній рідині. Газ протонів здатний поводитися як ідеальний провідник електрики, тобто провідник без опору, або надпровідник.

Нейтронна рідина поміщена в залізну сферичну оболонку, тверду кристалічну оболонку нейтронної зірки, у якій, через порівняно малу густину, нейтронізація не відбулася.

Сильне стискання у процесі формування нейтронної зірки супроводжується виділенням великої енергії (за рахунок гравітаційної потенційної енергії вихідного стану ядра зірки). Це слугує причиною яскравого астрономічного явища — спалаху наднової зірки. Світність зірки на заключній стадії її еволюції раптово збільшується до 1010Lʘ і навіть вище. Одна зірка світить так яскраво, як ціла галактика. Світність тримається на такому рівні недовго — кілька тижнів, а потім поступово спадає й через кілька місяців зірка зазвичай стає невидимою.

Речовина оболонки, що викидається при спалаху наднової, збагачена важкими елементами, продуктами термоядерних реакцій, що протікали в надрах зірки протягом всього її життя, а можливо, і в сам момент спалаху. Ця речовина поступово розсіюється в просторі й потім осідає під дією сил тяжіння до середньої площини галактики. У галактичному диску вона змішується з газом, що зберігся там ще з часів утворення перших зірок галактики; з цього матеріалу можуть формуватися зірки нових поколінь, хімічний склад яких повинен відрізнятися підвищеним умістом важких елементів, що й спостерігається насправді. Старі зірки галактики переважають у її периферичних частинах (гало) і за своїм хімічним складом вони дуже близькі до первинної, дозоряної речовини Всесвіту — важких елементів у них майже немає. Утворення зірок нових поколінь триває в центрі (диску) галактики; тут зірки загалом молодші, ніж у гало, і вміст важких елементів у них досягає вже помітної величини (1-3 %), у сотні разів більшої, ніжу дозоряній речовині.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити