АСТРОНОМІЯ - Золота колекція рефератів - 2018

СОНЦЕ Й ГАЛАКТИКА

Сонце — гаряча газова куля масою 2 • 1030 кг і радіусом 7 • 108 м. Його речовина складається головним чином з найлегших елементів: Гідрогену приблизно 71 %(за масою); Гелію близько 27 %; на всі інші елементи припадає не більше 2 %.

Маса Сонця слугує в астрономії зручною одиницею вимірювання; у сонячних масах виражають маси інших зірок, маси зоряних систем. Масу Сонця зазвичай позначають як Mq. Кружальце з точкою посередині, яким відзначають фізичні характеристики Сонця, давно ввійшло в астрономію; воно зустрічається як знак Сонця ще в давньоєгипетських написах. Маса всіх зірок Галактики оцінюється у сто мільярдів сонячних мас ~10 » Мʘ.

Звичайно, це лише наближене число, що вказує насправді тільки порядок величини, тобто ступінь десятки в цьому великому числі (знак - слугує для рівностей за порядком величини). Точне ж значення маси, що містило б ще й числовий множник, залишається поки не цілком визначеним. Вимірювання маси Галактики — важке астрономічне завдання. До того ж крім зірок Галактика містить дуже значні за розмірами т. зв. сховані маси, які не випромінюють світла й проявляють себе тільки тяжінням. Що це — погаслі зірки або, можливо, газ дрібних елементарних частинок нейтрино?

У будові Галактики розрізняють три основні структурні елементи: диск, сферичний складник, або гало, і корону. У диска є центральне стовщення, або балдж, з розмірами 6-10 кілопарсек (1 парсек (пк) = 3,086 • 1016 м), діаметр диска — 30 кпк.

Видимий зсередини диск Галактики видається нам на небі світною смугою Чумацького Шляху (до речі, слово «галактика» утворене з новогрецького «галактос», що значить «молочний»). Молоді і яскраві зірки Галактики разом з дифузійною речовиною — хмарами газу й космічного пилу — зосереджені головним чином у її диску. Хімічний склад зірок і хмар диска Галактики близький до складу Сонця.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити