АСТРОНОМІЯ - Золота колекція рефератів - 2018

ТУМАННОСТІ

Крім зірок і Чумацького Шляху, око розрізняє на небі слабкі за блиском, розмиті цятки, які астрономи XVII ст. назвали туманностями. Передбачалося, що це невеликі хмари газу й пилу, які знаходяться неподалік від нас. Чимало з них виявилися насправді величезними зоряними системами, подібними до нашої Галактики, що лежать на дуже великих відстанях від Чумацького Шляху. Про це астрономи підозрювали ще в XVIIІ-XIX ст., такий погляд розділяв і В. Я. Струве. Але надійне підтвердження стало можливим лише в 20-ті рр. минулого сторіччя, коли почали використовуватись перші великі телескопи. Далекі туманності — зоряні системи, почали називати галактиками.

Американський астроном Е. Хаббл — один із перших дослідників галактик — виявив, що вони не у всьому схожі між собою й розпадаються на три головні класи — спіральні, еліптичні й неправильні галактики.

Наша Галактика належить до класу спіральних. Наймолодші і найяскравіші зірки окреслюють у її диску широкі дуги, які відходять від галактичного центру подібно до гілок спіралі. У спіральних гілках знаходиться невелика частка зірок, але вони найяскравіші, і тому у віддалених галактиках цього класу часто видно тільки їх спіральний візерунок. Найближча до нас гігантська спіральна галактика — знаменита туманність Андромеди. Як і наша Галактика, вона містить диск, сферичний складник і коропу з невидимих мас. Сумарна маса всіх зірок Андромеди вдвічі більша від маси зірок нашої Галактики; масивніше, ймовірно, і її корона.

Характерна риса спіральних галактик — швидке обертання їхніх дисків. У районі Сонця диск нашої Галактики обертається навколо її центру зі швидкістю 220-250 км/с.

Галактики, позбавлені спірального візерунка, зазвичай не мають і дискового складника. Їхній сферичний складник (завжди в тому або іншому ступені сплюснений) видається на астрономічних фотографіях еліпсом, тому такі галактики називають еліптичними. їхні зірки подібні до зірок гало Галактики. У найбільших еліптичних галактик загальна маса зірок у 10 разів більша, ніж у нашої Галактики. Мають вони також невидимі корони великої маси.

Зустрічаються безструктурні на вигляд зоряні системи, що називаються неправильними галактиками. Вони виглядають клоччастими хмарами молодих яскравих зірок і дифузійної речовини. Іноді виявляється, що в них є сферичний складник, що містить, як і в інших випадках, старі неяскраві зірки. Маси неправильних галактик зазвичай невеликі й складають 106-109 Мʘ. У них не помічені корони; корони не спостерігаються також у галактик двох інших класів, якщо їхні маси теж невеликі.

Крім галактик, що належать до хабблівських класів, зараз знаходять також особливі зоряні системи, що нагадують густі центральні ділянки спіральних і еліптичних галактик, тільки їх ядра густіші й масивніші, є світні викиди й струмені речовини, спостерігається потужне радіовипромінювання. Найактивнішими й надзвичайно потужними ядрами володіють квазари.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити