АСТРОНОМІЯ - Золота колекція рефератів - 2018

НАРОДЖЕННЯ ГАЛАКТИК

Глибокі теоретичні ідеї й видатні відкриття в космології прояснили чимало з того, що стосується ранньої історії Всесвіту. Вони створили надійну базу для розвитку сучасної космогонії — науки про походження Сонячної системи, зірок і галактик, скупчень і надскупчень.

Але найголовніша ідея космогонії сягає ще Ньютона. У 1692 р. він писав: «Сонце й зірки утворилися, ймовірно, з речовини, що колись була рівномірно розсіяна в усьому обсязі Всесвіту. Кожна частинка речовини зазнавала «уродженого» тяжіння до усіх інших, і тому в однорідному розподілі неминуче повинні були виникати й розростатися згущення, у які взаємне тяжіння частинок втягувало згодом дедалі більше й більше речовини. Так виникала нескінченна кількість великих мас, розкиданих у всьому нескінченному просторі на великій відстані одна від одної».

Процес, про який говорив Ньютон, здатний розвиватися в однорідній речовині Всесвіту, що розширюється. Це було доведено в 40-ві рр. XX ст. радянським фізиком-теоретиком Є. М. Ліфшицем. Пізніше на цій основі почала розвиватися детальна теорія виникнення галактик і скупчень із первинної гарячої плазми. Найважливіші результати в цій галузі отримані групою московських і ленінградських астрофізиків, під керівництвом Я. Б. Зельдовича.

Відповідно до цієї теорії за перші 2 або 3 млрд років, що минули від початку розширення, у речовині Всесвіту сформувалися величезні за розмірами газові згущення, які містять до 1015-1016М речовини. Ці згущення буди не сферичними, а, скоріше, досить плоскими. Це були шари «ущільнення», які одержали зараз назви «млинців». Вони виникали не ізольовано один від одного, чимало з них з’єднувалися між собою своїми краями, утворюючи разом складну систему згущень і порожнеч, що віддалено нагадує бджолині стільники.

Така теоретична картина добре узгоджується з даними спостережень про найбільші утворення у Всесвіті — надскупчення, які теж являють собою стінки, що обмежують величезні порожнечі, де майже немає галактик. Імовірно, з первісних газових «млинців» і повинні були формуватися надскупчення шляхом дроблення цих шарів на різні за масою й розмірами фрагменти. Окремі фрагменти перетворювалися згодом на галактики, зазнаючи подальшого дроблення на дедалі менші за масою згустки, які, стискуючись, перетворювалися зрештою на зірки. Фізичною причиною послідовного дроблення речовини слугує все те ж ньютонівське «уроджене тяжіння» кожної частинки до всіх інших, то призвело до виникнення також первісних великомасштабних згущень — «млинців», і всіх наступних астрономічних систем і тіл.

Багато галактик, що формуються таким шляхом, повинні мати швидке обертання, характерне для дисків спіральних галактик. Це обертання мали вже газові фрагменти, на які розпадався кожний з «млинців», хоча ніякого вихідного обертання всього «млинця» як цілого або якихось частин із самого початку й не було.

Обертання фрагментів зобов’язане вихровим рухам, що, як виявляється, неминуче народжуються на границях «млинців» і усередині них самих, коли ці ущільнення остаточно виділяються й виокремлюються із загального розподілу речовини у Всесвіті, що розширюється.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити