АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

Тим, хто ще дивиться на небо, як на Великий Безлад, —

майбутнім аматорам астрономії — присвячується...

Наука про минуле

Трохи дивно, але якщо перекласти вислів «наука про зорі» латиною, то ми отримаємо не астрономію, а астрологію... Так, ми отримаємо слово, що тепер нами сприймається, як учення про вплив Всесвіту на наше життя, долю — на все, що відбувається навколо нас. Офіційна наука не визнає цього вчення і називає його псевдонаукою.

Залишимо цю суперечку людям, які в ній вбачають хоч якийсь сенс. Ми ж можемо сказати тільки одне: Всесвіт дійсно здатний вплинути на кожного з нас. Але не тим, як розташовані зорі або планети під час нашого народження, а тим, що вони там просто є!

Коли б ви не почали читати цю книгу, погляньте на зоряне небо над вашою головою — і воно допоможе вам звернути увагу на світ, що вас оточує! Зробіть це саме сьогодні. Коли сяде Сонце, вийдіть на вулицю і підніміть очі догори, у безкрайнє зоряне небо. Що ви бачите? Десятки, сотні, тисячі сяючих діамантів, що купами розкинуті чорною оксамитовою гладдю нічного неба! Шалений безлад, вражаючий безлад. І цей Великий Безлад, що створила Природа, кличе нас у глибини своїх таємниць.

Коли дивишся на цю величну картину Всесвіту, десь углибині народжується думка: яким продуманим повинен бути план, щоб увесь цей Великий Безлад не розпався! Коли розумієш, що на безмежно малій частинці Всесвіту народилася та розігрується багатовікова історія життя, виникає питання: як це трапилося? Невже раптом?

Кульове зоряне скупчення M2 в сузір’ї Водолія

І ось ми вже запитуємо себе про найголовніше: а яке саме моє місце у цьому Всесвіті?

Астрономія — це наука великих чисел, це царство великих розмірів та великих відстаней. Навіть Сонце ми бачимо таким, яким воно було понад вісім хвилин тому. Від найближчої до нас зірки — Проксими Центавра — світло подорожує до нас понад чотири роки. Для того, щоб дістатися до межі Всесвіту, який ми маємо змогу спостерігати, світлу знадобиться 12 мільярдів років! І ми не маємо жодного способу чи приладу, щоби придивитись і побачити, що відбувається десь там саме зараз.

Колись було сказано: «Людина, що не знає свого минулого, не має майбутнього». Астрономія — це наука про минуле. Тож пізнаймо її, щоб впевнено будувати наше майбутнє!

Успіхів вам і чистого неба!Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити