АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

IX

ПОДІЇ НА НЕБІ

Проходження планет диском Сонця

Меркурій та Венера є внутрішніми планетами, і тільки для них можливе існування ще однієї події, що описується теорією затемнень: проходження планети диском Сонця. Фактично це затемнення Сонця планетою. Проте через їхній невеликий видимий розмір зі звичайним затемненням проходження сплутати важко. Проходження планет відбуваються значно рідше, ніж навіть повні сонячні затемнення, проте спостерігати їх можна на всій денній півкулі Землі.

Через нахил орбіт Землі та Меркурія його проходження диском Сонця можливі тільки з 6 по 10 травня та з 6 по 14 листопада. Осінні проходження мають місце з періодами в 4750 діб та потім у 2550 діб. Останнє проходження Меркурія диском Сонця спостерігалося в Європі 6 листопада 1993 року. Травневі проходження, що є сприятливішими для спостереження, відбуваються з періодами 12 050, а потім — 4751 добу. Останнє спостерігалося 7 травня 2003 року і стало визначною подією для аматорів астрономії Європи та країн СНД. Наступні проходження Меркурія диском Сонця відбудуться 9 листопада 2006 року та 9 травня 2016 року. Обидва вони несприятливі для спостережень з території України.

Як би вам не здавалося, що проходження Меркурія є дуже рідкісними, все ж проходження Венери диском Сонця відбуваються ще рідше. Так, останнє проходження відбулося в далекому грудні 1882 року! Закономірність повторення проходжень теж є складнішою: вони повторюються через 121,5; 8; 105,5; а потім знову через 8 років. Коло відновлюється. Таким чином, найближче проходження Венери диском Сонця відбулося 8 червня 2004 року і було сприятливим для спостережень на території України. Наступного доведеться чекати до 6 червня 2012 року, проте воно не буде спостерігатися в Україні повністю. Потім «відпочинок» триватиме аж до 2117 року!

image152

Проходження Меркурія диском Сонця 7травня 2003року. Між першим та другим контактом.

Фото: обсерваторія Ла-Пальма

image153

Проходження Меркурія диском Сонця 7 травня 2003року. Деякий час після другого контакту.

Фото: Олександр Железняк

Під час проходження диском нашого денного світила планети можуть зближуватися з різноманітними об’єктами сонячної поверхні, найчастіше — з плямами та їхніми групами. Якщо пощастить, дуже красивим може видатися таке проходження планети, особливо якщо найбільші представники групи плям мають розвинуті півтіні.

Окремо хотілося б звернути увагу на спостереження проходження Венери. При цьому найбільший інтерес з усіх точок зору будуть становити моменти першого та останнього (четвертого) контактів — для покриттів та проходжень справедлива та сама термінологія, що й для затемнень. Уже при першому контакті, коли планета фактично ще знаходиться поза диском Сонця, навколо диска Венери з’являється яскравий обідок. Також характерна розмитість країв Венери на сонячному диску — краї Меркурія зазвичай будуть чіткими та різкими. Саме за допомогою описаних нами фактів у 1761 році під час спостережень проходження Венери диском Сонця Михайло Ломоносов і відкрив існування навколо неї дуже густої атмосфери.

Для Меркурія такі явища нехарактерні через те, що його атмосфера вкрай розріджена. Проте існують свідоцтва про різноманітні нестаціонарні явища, що спостерігалися при проходженні Меркурія диском Сонця. Так, деякі спостерігачі зазначають, що бачили Меркурій на фоні неба за декілька хвилин до його контакту з сонячним диском. Також непоодинокими є свідчення про утворення яскравого ореола навколо планети. Можливо, це частково пояснюється тим, що диск планети потрапив на сонячний протуберанець. Проте напевне виявити причину таких нетипових картин не вдалося. На зразок так званих «короткотривалих місячних явищ» подібні свідчення найчастіше не обґрунтовані і залишаються під питанням.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити