АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

X

АСТРОНОМІЧНІ

СПОСТЕРЕЖЕННЯ

Храми Уранії — на Землі та в небі

Наукові інституції, що займаються систематичними спостереженнями небесних об’єктів та явищ і дослідженнями в галузі астрономії, носять назву астрономічних обсерваторій. Здебільшого професіональні обсерваторії устатковані спостережними інструментами (оптичними телескопами та радіотелескопами) й комплексом спеціальних приладів для обробки та подальшого зберігання отриманих даних.

Створення перших астрономічних обсерваторій сягає в глибину віків. Найдавніші обсерваторії було побудовано у Вавилоні, Китаї, Єгипті, Персії, Індії, Мексиці та деяких інших державах кілька тисячоліть тому. Давньоєгипетські жерці, що, по суті, й були першими астрономами, вели спостереження з плоских майданчиків, спеціально зроблених на вершинах пірамід.

В Англії було знайдено залишки дивовижної конструкції, що, на думку сучасних вчених, є астрономічною обсерваторією, побудованою ще в кам’яному віці — Стоунгендж. «Інструментами» для спостережень на цій обсерваторії, що служила водночас і храмом, були величезні кам’яні плити, встановлені в спеціальних місцях у певному порядку. Ще одну давню обсерваторію було знайдено неподалік від Єревана, у Вірменії. На думку археологів, вона була побудована близько п’яти тисяч років тому задовго до виникнення Урарту.

Видатну обсерваторію, що увійшла в аннали астрономічної науки, створив свого часу великий узбецький астроном Улугбек у XV столітті. Головним її інструментом був гігантський квадрант для вимірювання кутових відстаней між зірками та іншими небесними світилами. За безпосередньої участі Улугбека саме на цій обсерваторії було створено відомий каталог, що містив записи про 1018 зірок, координати яких було визначено з небаченою до того точністю. Довгий час цей каталог вважався найкращим у світі.

Перші обсерваторії у їхньому сучасному розумінні і вигляді почали з’являтися на початку XVII століття після того, як було винайдено телескоп. Першою великою астрономічною обсерваторією, що з’явилася за державної ініціативи, стала Паризька обсерваторія. Сталося це в 1667 році. В 1675 році розпочала свою роботу Гринвіцька обсерваторія Королівської академії наук Великобританії.

Сучасні обсерваторії займаються широким спектром наукових завдань практичної й теоретичної астрономії та суміжних наук. Існує також ціла низка спеціалізованих обсерваторій, що призначені для здійснення спостережень та подальших досліджень досить вузької тематики. Такими є, наприклад, станції лазерного спостереження супутників Землі, широтні станції, обсерваторії Міжнародної служби Сонця тощо.

Окрім професіональних астрономічних обсерваторій, що є науково-дослідними установами, у всьому світі працює понад півсотні публічних обсерваторій. Вони ставлять перед собою науково-просвітницькі цілі та здебільшого існують при планетаріях, великих

астрономічних товариствах та музеях науково-технічних досягнень. Як правило, вони оснащуються порівняно невеликими інструментами та призначені для публічних демонстрацій небесних світил та явищ.

Особливу категорію обсерваторій, що є розповсюдженою здебільшого в країнах Західної Європи та особливо у США, становлять учбові астрономічні установи, які створюються при коледжах та університетах. Вони призначені як для реалізації якісного навчання висококваліфікованих спеціалістів, так і для забезпечення можливості студентів вести самостійну наукову роботу.

Наприкінці XVIII століття число обсерваторій у всьому світі досягло сотні, у кінці XIX століття їх було вже понад 400. У наш час на планеті працює понад 500 астрономічних обсерваторій, більшість з яких розташовано в Північній півкулі.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити