АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

X

АСТРОНОМІЧНІ

СПОСТЕРЕЖЕННЯ

Храми Уранії — на Землі та в небі

Головна астрономічна обсерваторія України

Головна астрономічна обсерваторія (ГАО) Національної Академії наук України — це центральний заклад, що координує зусилля професійних астрономів усієї нашої держави. Обсерваторію засновано у липні 1944 року за ініціативою та під керівництвом академіка АН УРСР, астронома та геофізика О. Я. Орлова, який і став її першим директором. Обсерваторія розташована неподалік від Києва у Голосіївському лісі.

Від самого початку обсерваторія будувалася як заклад, призначенням якого повинні були стати астрометричні спостереження та дослідження. Поступово спектр проблем, що цікавив співробітників обсерваторії, розширювався. Згодом до складу обсерваторії увійшли відділи фундаментальної та фотографічної астрометрії, фізики Сонця та астрофізики.

image171

Головний інструмент спостережної станції ГАО НАН України на піку Терскол (Кавказ)

Нині науковий колектив обсерваторії успішно вирішує цілу низку актуальних проблем у галузях астрометрії, фізики зірок та галактик, фізики Сонця та тіл Сонячної системи, космічної геодинаміки, фізики космічної плазми. Обсерваторія має також власний астрокосмічний інформаційно-обчислювальний центр.

Першими інструментами обсерваторії були 19-сантиметровий вертикальний круг та 40-сантиметровий астрограф, що за призначенням планувалися як суто астрометричні інструменти. З розширенням тематики діяльності науковців ГАО встановлювалися й нові інструменти. Так, з початку 1950-х років з’явилися малий сонячний телескоп зі спектрографом, хромосферний телескоп, 70-сантиметровий рефлектор АЗТ-2, горизонтальний сонячний телескоп, 40-сантиметровий подвійний ширококутний астрограф.

З 1970 року було розпочато будівництво астрофізичного філіалу ГАО. Тепер це — одна із спостережних станцій обсерваторії, що розташована на Північному Кавказі (Російська Федерація) на піку Терскол на висоті 3100 метрів. Тепер на станції встановлено два сонячних телескопи, 60-сантиметровий рефлектор та двометровий рефлектор фірми «Карл Цейсе».






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити