АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

X

АСТРОНОМІЧНІ

СПОСТЕРЕЖЕННЯ

Храми Уранії — на Землі та в небі

Обсерваторія Харківського університету

Науково-дослідний інститут астрономії при Харківському національному університеті імені В. Н. Каразіна був першим науковим астрономічним формуванням на території сучасної України. Перший астрономічний кабінет, що став своєрідним прототипом майбутньої обсерваторії, було засновано ще у 1809 році. Проте протягом кількох десятиліть з різних причин постійної обсерваторії створено не було.

Фактично історія самої обсерваторії розпочинається в середині 1880-х років, коли І. І. Федоренко, що керував тоді кафедрою астрономії університету, розпочав будівництво постійної обсерваторії. Значного вдосконалення зазнала вона і за його послідовників, зокрема Л. О. Струве, онука засновника Пулковської обсерваторії. На території сучасної обсерваторії навіть збереглася башта, що була побудована за часів Струве — у 1896 році.

Цілий пласт історії розвитку та наукового доробку, а в результаті — створення потужної наукової школи становить діяльність на посту директора обсерваторії видатного українського астронома та громадського діяча академіка Μ. П. Барабашова, що свого часу був також ректором університету та займав посаду завідувача кафедри астрономії.

Сучасна обсерваторія має кілька інструментів, що дозволяють отримувати вагомі результати в основних галузях астрономії та астрофізики: у фізиці Сонця, астрофізиці Місяця та планет, астрометрії, зоряній астрономії, дослідженні малих тіл Сонячної системи, теоретичній астрономії та методах обробки астрономічних зображень.

Серед основних інструментів обсерваторії — 20-сантиметро- вий рефрактор фірми «Карл Цейсе», 20-сантиметровий рефлектор АЗТ-7, 27-сантиметровий рефлектор, пасажний інструмент, астрограф, горизонтальний сонячний телескоп. Обсерваторія має також заміську спостережну станцію за 70 кілометрів від Харкова, біля с. Іванівка Чугуївського району, де розташований 70-санти- метровий рефлектор АЗТ-8 та сонячний телескоп АФР-2. База обсерваторії знаходиться в безпосередній близькості від найбільшого у світі декаметрового радіотелескопа УТР-2 Радіоастрономічного інституту НАН України.

image172

70-сантиметровий рефлектор АЗТ-8 Чугуївської спостережної станції НДІ астрономії при Харківському національному університеті


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити