АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005
X
АСТРОНОМІЧНІ
СПОСТЕРЕЖЕННЯ
Храми Уранії — на Землі та в небі
Кримська спеціальна астрофізична обсерваторія
Кримська спеціальна астрофізична обсерваторія є найбільшою та найавторитетнішою науковою астрономічною установою сучасної України. Обсерваторію було створено у 1945 році на базі Сімеїзького відділення Пулковської обсерваторії, яке відкрилося в 1908 році.
Обсерваторія устаткована сучасним обладнанням, що дозволяє проводити всебічні астрофізичні дослідження у широкому спектральному інтервалі — від жорсткого космічного випромінювання до метрових радіохвиль. Там ведуться дослідження найрізноманітніших об’єктів Всесвіту — від штучних супутників Землі та малих тіл Сонячної системи до позагалактичних утворень.
В обсерваторії є відома на всю Україну та далеко за її межами приладобудівна майстерня, де виготовляють унікальну астрофізичну апаратуру як для наземних, так і для космічних досліджень.
Основними напрямками наукової діяльності КрАО є дослідження активних ядер галактик та інших джерел космічного проміння, будова, хімічний склад та нестаціонарні процеси у зірках, фізика Сонця та сонячна активність, планети, малі тіла Сонячної системи, астероїди, що наближаються до Землі.
Кримська спеціальна астрофізична обсерваторія
Панорама Пулковської обсерваторії
Окремим напрямком діяльності інженерів КрАО є розробка й виготовлення наземних та космічних оптичних телескопів, а також іншої світлоприймальної апаратури.
Основна частина обсерваторії розташована в селищі Науковому, що за 12 кілометрів від Бахчисарая, на висоті 600 метрів над рівнем моря. Тут розташовані основні оптичні інструменти обсерваторії, серед яких і 2,6-метровий телескоп-рефлектор імені академіка Шайна.
У селищі Кацивелі поблизу Сімеїза розташована радіоастрономічна лабораторія КрАО, обладнана 22-метровою повноповоротною радіоантеною РТ-22.