АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

X

АСТРОНОМІЧНІ

СПОСТЕРЕЖЕННЯ

Храми Уранії — на Землі та в небі

Пулковська обсерваторія

Головна астрономічна обсерваторія Академії наук Російської Федерації була заснована у 1839 році видатним російським ученим В. Я. Струве та розташована на Пулковських висотах за 20 кілометрів на південь від Санкт-Петербурга. Свого часу ця обсерваторія справедливо вважалася центральним науково-дослідницьким астрономічним закладом світу.

На час заснування в обсерваторії було встановлено 38-санти- метровий рефлектор, а півстоліття потому — 76-сантиметровий. Колись ці телескопи були найбільшими у світі.

Обсерваторія була відома на весь світ точністю спостережень. Зокрема, відомими були роботи, присвячені визначенню координат зірок та складанню зоряних каталогів, визначенню астрономічних констант, спостереженню подвійних зірок та супутників планет Сонячної системи. Співробітники обсерваторії проводили також дослідження в галузі географії, навігації та мореплавства.

Як і багато інших, обсерваторія спочатку була призначена для астрометричних спостережень. Подальший розвиток теоретичної та спостережної астрономії спричинив значне розширення наукових інтересів працівників обсерваторії. Устаткування обсерваторії було теж значно вдосконалене, розширився спектр інструментів та приладів. Так, на обсерваторії з’явилися астрографи для фотографування зоряного неба, фотометри для вимірювання яскравості небесних світил, спектрографи для вивчення їхніх спектрів, сонячні телескопи для спостереження явищ на нашому денному світилі.

Для спостережень зірок, що невидимі на широті Пулкова, було відкрито два філіали: астрофізичний у Сімеїзі (Крим, Україна) та астрометричний у Миколаєві (Україна). На сьогодні працює лише Миколаївське відділення: станція в Криму була ще за радянських часів передана Астрономічній раді AH СРСР.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити