АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

X

АСТРОНОМІЧНІ

СПОСТЕРЕЖЕННЯ

Храми Уранії — на Землі та в небі

Спеціальна астрофізична обсерваторія РАН

Спеціальна астрофізична обсерваторія Академії наук Російської Федерації — фактично найбільша астрономічна науково-дослідна установа в СНД. Розташована САО на Північному Кавказі, у Карачаєво-Черкесії, неподалік від станиці Зеленчуцька на висоті 2100 метрів над рівнем моря.

Обсерваторію було засновано у 1966 році. Відома САО перш за все тим, що в її арсеналі — два колись найбільші в світі телескопи: оптичний шестиметровий Великий телескоп азимутальний (ВТА) та радіотелескоп РАТАН-600.

image176

6-метровий телескоп Спеціальної астрофізичної обсерваторії РАН

Перший з них було розроблено та виготовлено спеціалістами Ленінградського оптико-механічного об’єднання (ЛОМО), що досі є одним із лідерів світового виробництва точної та надійної оптики для найширшого спектру застосування, під керівництвом відомого радянського інженера-оптика Б. К. Іоаннісіані. Загальна вага телескопа разом із установкою — 950 тонн, висота в положенні «на зеніт» — 42 метри. Наведенням телескопа керує спеціально розроблена електронна система. За допомогою цього інструмента можна спостерігати зірки до 25-ї зоряної величини!

За 40 кілометрів від ВТА встановлене ще одне диво сучасної астрономії — радіотелескоп РАТАН-600. Це — гігантська споруда, що складається з 895 алюмінієвих дзеркал, кожне 7,4 метра заввишки та 2 метри завширшки. Дзеркала встановлено так, щоб вони утворили кільцеву радіоантену діаметром 600 метрів. Довжина антенного кола при цьому становить 1800 метрів. Металеві ферми, на яких установлене кожне дзеркало, надають змогу повертати його навколо вертикальної та горизонтальної осей, а також висувати вперед. Саме це і становить основний принцип наведення такого телескопа на певну ділянку неба.

Обидва телескопи завантажені дуже щільною програмою, що передбачає точні дослідження найрізноманітніших небесних об’єктів: планет, Сонця та інших зірок, речовини у міжзоряному просторі, квазарів, галактик та протогалактик (тобто областей утворення галактик) тощо.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити