АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005
X
АСТРОНОМІЧНІ
СПОСТЕРЕЖЕННЯ
Храми Уранії — на Землі та в небі
Обсерваторія Маунт-Паломар
Історія обсерваторії Маунт-Паломар бере свій початок із середини 20-х років XX століття, коли результати спостережень за допомогою 2,5-метрового телескопа обсерваторії Маунт-Вілсон показали необхідність створення більшого інструмента для вирішення складніших та масштабніших завдань.
Наслідком зусиль астронома Джорджа Еллері Хейла один із підрозділів Фонда Рокфеллера в 1928 році виділив Каліфорнійському технологічному інституту грант на будівництво 5-метрового телескопа. Протягом декількох років численні місця було досліджено на предмет їхнього астроклімату, і після тривалих дискусій гора Паломар була обрана для будівництва нової обсерваторії. Сталося це в 1934 році. У середині 1935 року 20-тонна скляна заготовка залізницею була перевезена до Пасадени для надання їй форми, необхідної для застосування в астрономічних цілях.
Будівництво башти для 5-метрового телескопа, що включала до своєї конструкції 1000-тонний повноповоротний купол, а також монтування телескопа, рухомі частини якого важили понад
530 тонн, розпочалося у середині 1930-х років та закінчилося у 1941 році. Проте війна загальмувала полірування дзеркала, що було завершено тільки 18 листопада 1947 року. Готове дзеркало, тепер вагою лише 14,5 тонн, було перевезено на гору Пал омар.
Науковий доробок працівників обсерваторії Маунт-Паломар, починаючи з 1948 року, відіграв помітну роль у розвитку астрономічної науки. Так, в обсерваторії проводяться роботи в різних галузях: від дослідження астероїдів та комет у нашій Сонячній системі до вивчення зірок, розташованих у Молочному Шляху та далеко за його межами, та квазарів, світло від яких подорожує до дзеркала телескопа Хейла мільярди років.
Плідним та досконалим дослідженням світла від цих та інших небесних об’єктів астрономи обсерваторії намагаються розширити наше розуміння Всесвіту. Як виникли Земля та Сонце? Як народжуються, живуть та вмирають зірки? Який вік Всесвіту? Як він виник і яка його подальша доля? На ці та багато інших запитань вже півстоліття шукають відповіді науковці обсерваторії Маунт-Паломар.
5-метровий телескоп імені А. Хейла «Велике око» обсерваторії Маунт- Паломар. Фото: Томас Джарретт