АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

X

АСТРОНОМІЧНІ

СПОСТЕРЕЖЕННЯ

Храми Уранії — на Землі та в небі

Обсерваторія Мауна-Кеа

Мауна-Кеа («Біла гора») — це сплячий вулкан на острові Гаваї («Великий острів»), найпівденнішому острові штату Гаваї. Він розташований приблизно за 300 кілометрів від столиці штату — міста Гонолулу. Найбільший острів-гора у світі, Мауна-Кеа, підіймається на висоту 4205 метрів над рівнем моря, що дозволяє вивести телескопи за межі 40 відсотків земної атмосфери.

Обсерваторія Мауна-Кеа, заснована у 1964 році, є визнаним унікальним місцем для астрономічних спостережень, що має один з найліпших на Землі астрокліматів. Атмосфера над вулканом є дивовижно сухою, що дуже важливо для спостережень в інфрачервоному та субміліметровому діапазонах спектра. До того ж небо в цьому справжньому астрономічному заповіднику є дуже чистим — доля ясних ночей протягом року тут одна з найвищих у всьому світі.

Виняткова стабільність атмосфери дозволяє проводити дослідження детальніші, ніж у будь-якому іншому куточку планети, а віддаленість від вогнів міст та суворим режим світлової чистоти на острові забезпечує найтемніше небо у світі.

image179

Панорама обсерваторії Мауна-Кеа

Унікальний науковий заповідник дав притулок значній кількості інструментів, що становлять «передовий край» сучасної астрономічної науки. Так, окрім двох десятиметрових близнят-телескопів імені Кека, обсерваторія стала місцем розташування 10-метрового субміліметрового телескопа (усі три керуються Каліфорнійським технологічним інститутом), телескопів Субару (Японія, 8,3 метра) і Джеміні Північний (міжнародний проект, 8,1 метра) та кількох телескопів, що оперуються міжнародними науковими колективами, з діаметрами дзеркал понад 2—3 метри.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити