АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

XI

АМАТОРИ

АСТРОНОМІЇ

image181

Тільки спостережень недостатньо.

Це лише початок.

Нам ще потрібно розуміти, що ми бачимо

і що все це має свою історію...

Д. Добсон

image182

Астрономія має одну важливу особливість, що, мабуть, відрізняє її від інших наук у традиційному понятті цього слова. Слово «аматор» в астрономії не дорівнює слову «дилетант». Понад те, багато відданих своїй улюбленій справі професійних астрономів гордо називають себе також і аматорами.

Так чи інакше (особливо в дитинстві) ми замислюємося над таємницями Всесвіту, милуємося красотами зоряного неба. Якщо ж нам пощастить стати свідками незвичайних астрономічних явищ — великих метеорних потоків (дощів «падаючих зірок»), сонячних та місячних затемнень або яскравих комет — тоді ми маємо ще більше шансів стати відданими аматорами астрономії. До того ж є романтика астрономічних спостережень. Для тих, хто має доступ до телескопа, хай і невеликого, відкриті пейзажі місячних кратерів, диски найближчих планет, розмаїття яскравих туманностей, галактик та зоряних скупчень — багато того, що залишає незабутні враження.

Аматорські колективи та заходи

Звісно, що цікавитися астрономією та втілювати в життя свої інтереси можна певною мірою й самому. Проте набагато продуктивніше та цікавіше мати змогу спілкуватися з колегами, товаришами по вашому хобі. Бо ясно, що настане мить, коли вам захочеться поділитися з кимось своїми думками та ідеями, отримати пораду, набути певного досвіду та чому-небудь навчитися. Настане час, коли і ви зможете передати свій досвід комусь з аматорів- початківців, бо ви зрозумієте: вам уже є що розповісти з власного життя та здобутку.

До того ж є й одна матеріальна особливість: астрономія — це досить дороге захоплення, і далеко не кожному аматору по кишені мати власний телескоп або інше приладдя. Адже навряд чи ваша зацікавленість астрономією зможе протриматися без практичної віддачі, без незабутніх вражень від спостережень! Значно легше в цій ситуації групам аматорів.

Як і багато груп за інтересами, астрономічні гуртки, клуби, товариства та асоціації створюються ініціативними групами аматорів астрономії. І цей процес у незалежній Україні набуває все більшого поширення.

За часів СРСР аматорів астрономії всього союзу об’єднувало в єдину та могутню структуру Всесоюзне астрономо-геодезичне товариство (ВАГТ). Воно мало велику матеріально-технічну базу, забезпечувало постійний та ефективний обмін інформацією між регіональними представництвами, керувало науковою та просвітницькою діяльністю аматорів астрономії. Під егідою ВАГТ проводилися конференції, зльоти, різноманітні експедиції та спостереження рідкісних астрономічних явищ. Також за допомогою інформаційної бази Товариства забезпечувалося своєчасне інформування аматорів про астрономічні відкриття, напрямки та можливість участі аматорських колективів у наукових дослідженнях комет, метеорних потоків тощо.

Наприкінці 90-х років минулого століття було розпочато роботу з відтворення астрономічних аматорських формувань у регіонах. Практично на ентузіазмі аматорів астрономії та професіоналів, що підтримали цю важливу ініціативу, було відновлено діяльність астрономічних товариств, запрацювали гуртки при палацах дитячої та юнацької творчості. Нині в Україні нараховується близько 50 активних груп аматорів астрономії, з яких найбільші в Харкові, Сімферополі, Бердянську, Києві, Одесі, Львові, Керчі тощо.

Діяльність астрономічних товариств спрямована на залучення до астрономічної науки нових ентузіастів. Протягом останніх років ми стали свідками появи на теренах СНД кількох астрономічних періодичних видань, таких як «Звездочет» (Москва), «Наше небо» (Київ), «Вселенная, пространство, время» (Київ). Аматори спробували також налагодити видавництво науково-популярної літератури астрономічного профілю, і це потроху підтримується вітчизняними видавництвами.

Зі зростанням співробітництва між аматорськими організаціями у межах регіонів, а також міжрегіонального, набувають важливості спільні спостережні та інші проекти й заходи (спільні спостереження затемнень та покриттів, колективні експедиції для спостережень метеорних потоків тощо).

Аматори різного віку приділяють багато уваги власній творчості — це і астрофотографія, і астрономічне приладобудування. Адже за наявності певних навичок побудувати досить дешевий та достатньо великий телескоп власними руками під силу майже кожному з вас!

Окрім місцевих заходів та спільних програм, що проводяться кількома товариствами, аматори збираються на регулярні конференції, форуми та фестивалі. Зібрання близьких за інтересами людей — це завжди подія, що є екстраординарною для кожного з учасників. Пояснити це дуже просто. Кожен прагне нових вражень, спілкування, нового досвіду. А під час аматорських астрономічних зборів високого рівня це ще доповнюється романтичною атмосферою нічних спостережень, тестуванням нової сучасної апаратури та телескопів тощо.

Батьківщиною великих астрономічних заходів по праву вважаються США, а найвеличнішою «фортецею зірок», як її називають аматори, є Стелафейн — великий фестиваль аматорської астрономії, що вже понад 40 років проходить у Спрінгфілді. Тисячі аматорів на власних машинах збираються в цій місцевості та привозять з собою сотні різних телескопів — придбаних та зроблених власноруч, — іноді до метра в діаметрі. Вони розташовуються у наметових містечках і протягом тижня проводять спільні спостереження, а також інші цікаві заходи. Багато хто приїздить цілими сім’ями, бере з собою дітей, щоб долучити їх до феєричного дійства свята астрономії під кришталево чистим і прозорим небом. Зрештою, вони просто активно відпочивають разом!

На подібних заходах народилася велика кількість змагань. Най- відомішими, що вже стали майже видами спорту, є марафон Месьє, різноманітні конкурси з орієнтування на зоряному небі, денні спостереження найяскравіших об’єктів зоряного неба (зірок, планет), конкурси технічних знахідок та оригінальних ідей в астрономічному приладобудуванні. Все це так чи інакше допомагає професіоналам удосконалювати свої навички, а новачкам — відчути азарт гри та глибше втягнутися у цей єдиний організм, що протягом декількох днів живе і дихає таємничим та романтичним духом астрономії!

image183

Фестиваль аматорів астрономії Стелафейн

На теренах СНД першу вдалу спробу відродження цієї важливої традиції зробили ентузіасти Московського астрономічного клубу, які в 1999 році провели перший московський астрономічний фестиваль. Нині цей захід продовжують проводити кожного року у квітні як Всеросійський фестиваль астрономії та телескопобудування «Астрофест».

На фоні загального зростання інтересу до астрономії та відновлення роботи астрономічних товариств та гуртків для шкільної та студентської молоді в Україні теж з’явилася можливість для проведення подібного заходу. Він був задуманий як форум аматорів астрономії з різноманітними акціями: науково-популярною конференцією, екскурсіями, виставкою фотографій та обладнання, змаганням серед аматорів, майстер-класами для початківців та більш досвідчених астрономів-аматорів. Велику увагу було приділено також співробітництву з відомими популяризаторами астрономії — співробітниками планетаріїв і організаторами подібних заходів з інших країн.

image184

Учасники УкрАстроФоруму-2004 проводять спостереження Сонця. Фото: Володимир Неботов

Перший відкритий Всеукраїнський Форум аматорів астрономії з міжнародною участю «УкрАстроФорум-2002» пройшов у Харкові у вересні 2002 року. Він зібрав невелику аудиторію — близько 40 учасників із 9 міст України, Російської Федерації та США. Великим кроком уперед було також запрошення до участі у Форумі видатного популяризатора астрономії та фахівця з телескопобудування, засновника руху тротуарних астрономів Джона Добсона. Під час роботи Форуму учасники мали змогу поспілкуватися з цікавим гостем, а також опанувати найпростіші методики виготовлення телескопа власними руками. За день, протягом якого тривав майстер-клас із телескопобудування, учасники спільними зусиллями побудували 25-сантиметровий рефлектор Ньютона на монтуванні Добсона.

За останні роки аудиторія Форуму невпинно зростає. Це, зокрема, дало змогу розпочати обговорення таких важливих питань, як загальні напрямки розвитку аматорської астрономії в СНД у найближчому майбутньому. У всякому разі, харківські аматори та професіонали, за активної підтримки своїх колег з інших міст та країн намагаються зробити УкрАстроФорум доброю традицією на довгі роки, бо зростання популярності астрономічних форумів та фестивалів різного рівня є дуже важливим. Саме такі заходи повинні відігравати значну роль у залученні до астрономії нових аматорів.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити