АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

XI

АМАТОРИ

АСТРОНОМІЇ

Тротуарна астрономія

Американські популяризатори охрестили класичні аматорські астрономічні спостереження терміном «астрономія заднього подвір’я» (backyard astronomy). Чому? Дуже легко зрозуміти. Найбільша частина аматорів спостерігає або на вулиці за будинком (особливо якщо це приватне володіння), або з балкона. Це — індивідуальна робота, що спрямована на досягнення якихось наукових результатів або ж просто естетичного задоволення.

Однак є зовсім інша сторона аматорської астрономії, що отримала свого часу назву «тротуарна астрономія» (sidewalk astronomy). Це спостереження, спрямовані на залучення пересічних людей до аматорського астрономічного руху.

Рух тротуарних астрономів був заснований у 1967 році Джоном Добсоном. Після 23 років у монастирі, звідки його було вигнано за активні заняття астрономією та телескопобудуванням.

image188

Кожної ясної ночі тротуарні астрономи запрошують усіх бажаючих у захопливу подорож до глибин Всесвіту

image189

Джон Добсон (нар. 1915).

Відомий американський популяризатор астрономії та телескопобудування, засновник руху тротуарних астрономів. Колишній монах-ведантист, а нині — громадський діяч; як його часто називають, «зоряний євангеліст». Коли вперше побачив зоряне небо крізь саморобний телескоп, зрозумів: «Це повинні бачити всі!» Автор спрощених методик виготовлення дзеркал для телескопів-рефлекторів системи Ньютона та оригінального монтування, що носить його ім’я. У свої майже 90 років понад 9 місяців на рік проводить у подорожах Сполученими Штатами та Латинською Америкою з популярними лекціями. Відомий також своїми поглядами на космологію та створення Всесвіту, що не погоджуються з теорією Великого Вибуху. Написав книги «Як побудувати саморобного телескопа» (перекладено російською мовою), «Адвайш’я Веданта та сучасна наука» і багато науково-популярних статей. На честь Джона Добсона названо астероїд 1999 ККд, що тепер носить ім’я (18024) Dobson.

Джон вирішив присвятити себе людям і служити популяризації своєї улюбленої науки. Він вважає, що кожен повинен побачити Всесвіт своїми очима, щоб замислитися над одвічними проблемами життя.

Свою назву тротуарна астрономія бере безпосередньо зі змісту та способу її реалізації. Започатковано цю ідею було саме в такий спосіб: Добсон із кількома своїми однодумцями брали один-два досить великих телескопа та виходили на людне перехрестя в центрі Сан-Франциско, де вони мешкали. Вони запрошували всіх бажаючих абсолютно безкоштовно скористатись їхніми телескопами і зазирнути в окуляр. Паралельно астрономи-аматори давали необхідні пояснення та відповідали на запитання, що виникали.

З часом діяльність тротуарних астрономів розширилася. З’явилися нові послідовники, змінилися форми роботи. Проте зміст та ідея залишилися: надати можливість усім бажаючим побачити Всесвіт крізь окуляр телескопа. Незмінним є також і девіз тротуарних астрономів усього світу: «Якщо в тебе є телескоп, поділися ним із тими, у кого його немає».

Нині діяльність тротуарних астрономів поширена більш ніж у 20 країнах світу. Потроху розвивається цей рух і в Україні. Сучасні тротуарні астрономи не тільки виносять свої телескопи в людні місця та проводять публічні спостереження об’єктів зоряного неба для всіх бажаючих. Пріоритетними видами діяльності є також організація популярних лекцій та інші заходи, спрямовані на привернення уваги пересічних людей до краси зоряного неба.

Ще одна особливість тротуарних астрономів — поширення простих методик виготовлення саморобних телескопів. Виготовити телескоп власноруч значно дешевше, і при цьому він задовольнить найголовніші потреби будь-якого початківця-аматора, який з перших кроків не збирається в перегони за великими науковими досягненнями. До того ж уявіть, скільки задоволення можна отримати від перетворення шматка скла на «очі в небо» власними руками! Саме з цією метою, окрім тротуарних спостережень, сучасні аматори астрономії влаштовують відкриті демонстрації з телескопобудування, на яких усі бажаючі можуть спробувати свої сили і мало-помалу освоїти найпростіші техніки виготовлення дзеркала для телескопа-рефлектора.

Свою оригінальну конструкцію монтування Джон Добсон також винайшов із бажання зробити простішим виготовлення першого телескопа аматором. Для такого монтування потрібні лише фанера, цвяхи, клей та найпростіший інструмент. Цю конструкцію Добсон навмисне відмовився патентувати, хоча нині вона взята на озброєння провідними світовими серійними виробниками телескопів.

Діяльність тротуарних астрономів спрямована на гуртування однією ідеєю аматорів астрономії різних країн: зацікавити якомога більше людей вражаючою красою зоряного неба, заразити їх своїм ентузіазмом та своєю любов’ю до глибин Всесвіту. Джон Добсон завжди каже своїм друзям та колегам: «Поспішайте, мільйони очей чекають!»


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити