АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

XI

АМАТОРИ

АСТРОНОМІЇ

Роль аматорів у сучасній астрономії

Звичайно, із зростанням можливостей астрономічного обладнання та вдосконаленням спостережних методик, аматори астрономії опиняються перед двома загрозами. По-перше, втратити романтичну атмосферу навколо своєї науки, дух астрономічних спостережень, перетворити їх на втілення технічних завдань та необхідностей. По-друге, позбутися своїх провідних позицій у деяких галузях астрономічної науки.

image190

Юджі Хіакутаке (1950—2002).

Відомий японський аматор астрономії, один із видатних представників когорти «ловців комет». Професійний фотограф, він зацікавився астрономією в п’ятнадцять років, коли побачив на небі Велику комету 1965 року, відкриту одним із його співвітчизників — комету Ікейя-Секі. Найбільше Хіакутаке шанують за відкриття комети 1996 року. Це була друга відкрита ним комета — С/1996 В2 (Hyakutake), що спостерігалася як яскравий об’єкт нульової зоряної величини на серпневому небі. Це було найфеєричніше видовище з часів комети Веста 1976 року. «Мені байдуже, як назвуть комету. Якщо багато людей отримають задоволення від її спостереження — це буде для мене найбільше щастя». Так і сталося. На честь видатного аматора названо астероїд 1991 ХС , що тепер носить ім’я (7291) Hyakutake.

Давайте подивимося. Наприклад, років 50 тому більшість комет так чи інакше відкривали аматори. Нині в основному це роблять навіть не вчені, а роботи. Абсолютну першість у відкритті комет утримують три метрові роботизовані телескопи, що займаються пошуком астероїдів. Комети, які відкривалися з такою романтикою «ловцями комет» протягом десятиліть, — тепер побічний продукт діяльності роботів!

Проте, звичайно, не все так погано. Аматори все ще відкривають комети, і їхні відкриття продовжують милувати око тисяч спостерігачів. Хоча тепер це трапляється рідше, але ж трапляється! Так, конкуренція з боку професіоналів та їхньої апаратури дуже велика, але ж і аматори отримали тепер потужні засоби реєстрації астрономічних зображень, що дозволило їм з досить невеликими телескопами займатися вирішенням серйозних наукових завдань.

І не одним відкриттям комет, звичайно ж, живуть аматори. Комети треба вивчати, бо це вельми цікаві астрономічні об’єкти. Плюс спостереження Нових та Наднових зірок, змінних зірок, моніторинг метеорних потоків, спостереження покриттів зірок та планет Місяцем, астероїдами та планетами — все це потребує колосального обсягу спостережного часу. Справедливо було б сказати, що професіоналів просто не вистачить на те, щоб вирішити всі ці проблеми!

Саме тому в співробітництві аматорів та професіоналів від астрономії налагоджується тісна координація — бо професіонали зацікавлені в участі аматорів та у використанні їхніх спостережних даних. На першому плані нині залишається стандартизація спостережних методик, широке інформування аматорів про події, що потребують їхньої позапланової уваги тощо.

Багато міжнародних організацій або мають широкі зв’язки з аматорами астрономії, або були спеціально створені для роботи з ними. Такими є Міжнародний кометний журнал Центру малих планет Центрального бюро астрономічних телеграм, Міжнародна метеорна організація, Міжнародна організація спостереження покриттів, Американська асоціація спостерігачів змінних зірок і багато інших.

Як приклад, що проілюструє довгострокове співробітництво професіоналів з аматорами, можна навести спостереження метеорних дощів Леонід у період з 1998 по 2002 рік. Десятки тисяч спостережних годин, сотні тисяч метеорів, дані про які надійшли до Міжнародної метеорної організації. Аматори всього світу забезпечували безперервний моніторинг активності метеорного потоку Леонід кожного року в середині листопада. Організовувалися спільні експедиції, базисні візуальні та фотографічні спостереження тощо. Завдяки цим зусиллям було отримано безцінну інформацію, що допоможе вченим протягом наступних кількох років вивчити цей метеорний потік — один із найцікавіших серед тих, що існують.

Велику роль аматори відіграють також у спостереженнях маловідомих метеорних потоків. Завдяки їхнім даним учені детальніше знайомляться з особливостями поведінки метеорних частинок у їхніх роях.

Згадаймо також Велике протистояння Марса, що спостерігалося зовсім нещодавно — наприкінці серпня 2003 року. Національна аерокосмічна адміністрація США (NASA) організувала проект, який залучив до моніторингу Червоної планети близько 10 000 аматорів усього світу. Завданням спостерігачів були регулярні «патрулювання» поверхні Марса з метою стеження за змінами в забарвленні, за погодою (можливими циклонами та пиловими бурями) та відстеження можливих нестаціонарних подій (спалахів невідомої природи тощо).

Аматори астрономії багато уваги приділяють також популяризації своєї науки. Широко розповсюджені астрономічні популярні видання, що започатковані та готуються аматорами. Товариства та інші об’єднання ведуть активну лекційну діяльність. І в цьому полягає внесок аматорів не тільки в сучасну астрономію та освіту, але й у загальне підвищення обізнаності людей.

image191

Джордж Олкок (1912—2000).

Англійський аматор астрономії, член Британського Королівського астрономічного товариства та Нью-Йоркської академії наук. За свої здобутки в астрономії удостоєний багатьох медалей та нагород. Астрономією зацікавився у 8 років, коли 8 квітня 1921 року шкільний вчитель повів дітей надвір подивитися часткове сонячне затемнення. Усе своє життя працював у школі вчителем початкових класів. Спочатку займався систематичним вивченням метеорів.

З 1953 по 1965 рік відкрив чотири комети, п’ята стала результатом його пошуків аж у 1983-му. Наступні декілька років займався відкриттям Нових зірок. Цікаво, що всі свої відкриття (на які Олкок витратив більше чверті століття) він зробив за допомогою бінокуляра та звичайного зоряного атласу.

В цілому астрономії Олкок присвятив понад 60 років свого життя. На визнання видатних заслуг його ім’я з 1987 року носить мала планета — (3174) Alcock. Скромний шкільний вчитель початкових класів, що вчив дітей любити та розуміти Природу, яка нас оточує, спостерігав зоряне небо у вільний від роботи час, був визнаний гігантом астрономії й аматорами, і професіоналами всього світу.

Аматори астрономії — це натхненні ентузіасти своєї справи. Вони люблять свою рідну науку настільки, що готові стати прикладом для інших. Бо для них астрономія — це не тільки цікавість, інтерес і хобі. Це — спосіб знайти самого себе, відчути себе частинкою великого Всесвіту та єдність з іншими — такими ж частинками. Для них це — спосіб життя!


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити