АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

III

СОНЯЧНА СИСТЕМА

Планети-гіганти

Сатурн

Наступною планетою, з якою ми будемо знайомитись у нашій уявній екскурсії, стане Сатурн. Від Юпітера він віддалений на значно більшу відстань, ніж ті, що нам доводилося «перетинати» під час нашого знайомства з планетами земної групи, які знаходяться у «внутрішній» Сонячній системі.

Сатурн не набагато менший за Юпітер, проте суттєво менш масивний — за масою він поступається Юпітеру майже втричі. Неважко зрозуміти, що густина речовини, з якої складається Сатурн, менша за юпітеріанську. Вражає й те, що його густина менша за густину води. Тобто, якщо Сатурн опинився б, наприклад, у величезному басейні, то він би не потонув, а продовжував би плавати на поверхні! Так само, як і Юпітер, Сатурн здебільшого складається з водню та гелію. Спектральні дослідження, проте, надали змогу вченим зафіксувати значнішу частку метану порівняно з Юпітером, а також наявність етилену та ацетилену в сатурніанській атмосфері. Як і Юпітер, Сатурн сплющений біля полюсів і навіть трохи більше за попередню планету Сонячної системи.

Кільця Сатурна. Знімок космічного апарата «Вояджер-2»

Сатурн і його кільцева система. Знімок через телескоп

Перш за все Сатурн відомий своєю видовищною кільцевою системою. Попри те, що всі чотири газових гіганти мають власні кільцеві системи, тільки кільця Сатурна можна легко спостерігати з Землі навіть у невеликі телескопи. З такої відстані кільця можуть справляти враження чогось єдиного, твердого та міцного. Насправді ж таке уявлення надто хибне. Адже нині напевне відомо, що коли ви спробуєте зануритись у кільце, то опинитесь у нескінченному вирі численних маленьких часток каменю та льоду розміром від зернини до монолітного блоку. Окрема частинка кільця здебільшого не перевищує в поперечнику 10 метрів. Кожна з тих частинок обертається навколо планети, як дуже маленький супутник. Загальна товщина кілець приблизно 2 кілометри.

Газувата атмосфера Сатурна має близько 1 000 кілометрів заввишки. Під атмосферою, як і в Юпітера, ховається океан з рідкого водню та гелію, що заливає всю планету. Зі зростанням глибини температура теж зростає, і на позначці 60 000 кілометрів сягає вже 10 000°С! До цих умов додається ще колосальний тиск, що зумовлює присутність як на Юпітері, так і на Сатурні кори з водню у незвичному для земних умов металевому стані. Саме цей прошарок, що добре проводить електричний струм, зумовлює існування потужного магнітного поля цих планет. Під прошарком із металевого водню при температурі близько 20 000°С та під величезним тиском знаходиться ядро, що складається з розплавлених силікатів та металів. У Сатурна маса ядра в 9 разів перевищує масу нашої рідної планети.

Щодо супутників, то Сатурн, як і Юпітер, має їх щонайменше 30. За допомогою середніх телескопів у ясну ніч можна візуально розрізнити десять із них, якщо пощастить — трохи більше. Найвідоміший із супутників Сатурна, Титан, за своїми розмірами залишає позаду навіть планету Меркурій!

З такого конспективного знайомства можна зробити важливий висновок, що за багатьма рисами Юпітер та Сатурн досить сильно нагадують один одного.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити