АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

III

СОНЯЧНА СИСТЕМА

Земля — планета, що створена для життя

Подивіться уважно на фото на с. 84. Білі хмари застилають величезний океан, що займає більшу частину поверхні. Ми бачимо планету, не схожу на жодну іншу планету Сонячної системи. Це — наша рідна планета Земля.

Земля, звичайно, має багато спільних рис із іншими планетами земної групи. Наприклад, рельєф нашої планети також формувався під дією чотирьох головних чинників: ударів метеоритів з утворенням кратерів, вулканічної діяльності, тектонічної активності (пересування земної кори тощо) та ерозії під дією води та вітру.

Земля з борту космічного апарата «Галілео».

Фото: Поль Гейсслер/Аризонський університет

Проте принципові відмінності, які має Земля порівняно з іншими планетами земної групи, зумовили дещо інший хід її еволюції. Так, атмосфера Землі являє собою унікальне утворення: Земля є єдиною планетою зі значним вмістом кисню. Завдяки цьому не тільки підтримується дихання живих організмів (і життя в цілому), але і створюються захисні умови для поглинання жорсткого сонячного випромінювання у верхніх прошарках земної атмосфери (те, що ми називаємо «озоновий шар»).

Але найбільша різниця між Землею та іншими планетами земної групи полягає у присутності на Землі двох чинників, абсолютно унікальних. По-перше, поверхня Землі вкрита величезною кількістю рідкої та твердої води. Океани займають близько трьох четвертих усієї земної поверхні з середньою глибиною близько трьох кілометрів. Дуже важливе значення має також вода на континентальній поверхні, де вона тече в річках та на підземних горизонтах, наповнює озера та льодовики. Вода відіграє настільки важливу роль в існуванні Землі як цілого в сучасному її вигляді, що багато вчених виділяють її як окремий прошарок, який називають гідросферою. Він знаходиться між літосферою та атмосферою.

Другою абсолютною відмінністю Землі від усіх інших планет є наявність та різноманітність життя, яке можна знайти майже всюди на Землі, причому іноді — у найнеймовірніших місцях. Навіть термальні джерела, де температура води недалека від температури кипіння, і підземелля та глибинні води океанів не обділені присутністю живих організмів. Цей прошарок життя іноді називають біосферою. Присутність біосфери також суттєво вплинула на сучасний вигляд Землі та на багато її фізичних характеристик. Так, саме наявність життя пояснює таку значну кількість кисню в атмосфері Землі. Якщо б наша планета була пустельною, її атмосфера значно відрізнялася б від теперішньої.

Венера, Земля та Марс з самого початку були в майже однакових умовах. Проте тільки на нашій планеті було все необхідне для того, щоб утримати рідкий океан на своїй поверхні. Саме океани допомогли звільнити атмосферу від надлишків вуглекислого газу, залишивши певною мірою парниковий ефект на тому рівні, щоб зберегти нашу планету гостинною для життя. Проте фізичний взаємозв’язок між земною геологією та атмосферою не може повністю пояснити сучасні умови на Землі. Так, наявність кисню та озонового шару ми можемо пояснити тільки діяльністю живих організмів. Отже, для пояснення унікальності Землі серед планет Сонячної системи ми повинні враховувати і вплив життя на її еволюцію.

Існує також думка, що життя все ж таки могло в певній мірі розвинутися на поверхні Марса, якби можна було б утримати необхідні для цього умови. Деякі вчені взагалі схильні називати Марс планетою минулого життя, Землю — планетою теперішнього життя, а Венеру — планетою майбутнього життя.

Порівняльний аналіз формування та будови різних планет приводить нас до необхідності найдетальнішого вивчення процесу формування та еволюції нашої планети. Отже, якщо ми дійдемо висновку, що від свого початку Земля «порушила» закони, які ми виведемо із загального аналізу розвитку планет, якщо Земля є винятком, — то виявиться, що життя властиве тільки нашій планеті. Якщо ж Земля у своєму розвитку «дотримувалась» усіх правил і не вирізнялася з-поміж інших планет, можливо, це буде свідчити про те, що життя у Всесвіті — не така вже і рідкість.

Гідросфера, атмосфера та літосфера Землі знаходяться в безпосередній взаємодії.

Завдяки цьому на нашій планеті існує біосфера — сфера життя


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити