АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

VI

ЖИТТЯ У ВСЕСВІТІ

Дитяче послання до позаземних цивілізацій

Наприкінці серпня 2001 року сталася дуже важлива, можна навіть сказати, епохальна подія. Справді, вона цілком заслуговує на занесення до Книги рекордів Гіннесса! Вперше в світі як результат співробітництва російських та українських професійних астрономів та аматорів було відправлено дитяче послання до позаземних цивілізацій. Сталося це в Національному центрі управління та випробувань космічних систем, що поблизу Євпаторії. Саме там розташований найбільший в СНД планетний радіолокатор — повноповоротна антена діаметром 70 метрів!

Через те, що проект зв’язку з позаземними цивілізаціями досить швидко перетворився на цілеспрямовану програму їхнього пошуку, за всю історію людства до зірок було відправлено лише три подібних послання.

Перше послання, яке було відправлене в напрямку кульового зоряного скупчення М13 у сузір’ї Геркулеса за ініціативи Френка Дрейка, залишило нашу планету з тарілки радіотелескопа в Аресібо, Пуерто-Рико. У закодованому вигляді воно містило числа, деякі відомості з Періодичного закону та системи елементів Д. І. Менделєєва, схему молекули ДНК, фігуру людини, схематичні зображення Сонячної системи та радіотелескопа.

Друге послання, розроблене також у США, було відправлено з України в 1999 році. Точкою їхнього призначення були чотири зірки, схожі на наше Сонце. Послання містило відомості з астрономії, космології, географії, біології, а також схематичне зображення та характеристики приладу, за допомогою якого воно було відправлено. На додаток у посланні містилося запрошення позаземним радіоастрономам відповісти землянам.

Дошка, що прикріплена до борту космічного апарата «Піонер», який покинув планетарну Сонячну систему і прямує у міжзоряний простір. На дошці — послання до позаземних цивілізацій

І ось у 2001 році було відправлено третє послання. У ролі адресатів для відправки сигналу було обрано шість зірок із сузір’їв Великої Ведмедиці, Близнят, Гідри, Діви, Дельфіна та Дракона. Усі вони є дуже схожими на наше Сонце та знаходяться від нас на відстані від 46 до 68 світлових років.

Кожне послання містило 15 хвилин зондуючого сигналу, після якого увазі іноземних слухачів пропонували 7 уривків музичних творів, цифрове зображення емблеми послання з її детальним описом та невеличке привітання російською та англійською мовами. Діти також створили словник понять та образів, що, на їхній погляд, найбільш повно відображає їхні власні цінності та сутність сучасної земної цивілізації взагалі.

Проте навіть якщо хоча б на одній з цих зірок справді є цивілізація, що забажає нам відповісти, можна тільки сподіватися, що діти-автори послання зможуть стати свідками прийому відповіді. Адже для того, щоб наше послання досягло найближчої з цих зірок — зорі HD 95128 із сузір’я Великої Ведмедиці, знадобиться майже 48 років. Принаймні стільки ж доведеться чекати на відповідь. У цілому виходить майже 100 років!

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити