АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

VIII

НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ

Зоряне небо України

Природа розквітає (березень — травень)

Порівнюючи весняне зоряне небо з зимовим, спочатку уявляєш, що хтось розібрав собі напам’ять чи не всі яскраві зірки! Ще кілька місяців тому небо сяяло сліпучими діамантами, а тепер нашу увагу привертають хіба що кілька зірок першої величини.

Найпомітнішим сузір’ям, своєрідним символом весняного зоряного неба, можна вважати сузір’я Лева. У ньому увічнено того самого Немейського Лева, перемігши якого Геракл поповнив скарбничку своїх подвигів. На цьому ж весняному небі ми зможемо знайти ще одну жертву Геракла — Лернейську Гідру, яку здолав Геракл, всупереч допомозі Гідрі велетенського Рака, якого теж увічнено на весняному зоряному небі.

Поряд із небесним Левом стоїть Діва. За однією з версій, це — втілення міфічної богині Церери: на старовинних зоряних мапах Діва зображена зі спілим колосом у руці, що відмічено зіркою Спікою. Сузір’я Волосся Вероніки — пам’ятник вірності цариці Вероніки, що принесла в жертву власну красу в обмін на життя свого чоловіка. Серед найстаріших є також сузір’я Терезів, яке, найімовірніше (разом із Дівою), є втіленням господарських прагнень торговців та землеробів стародавньої культури.

Останні три сузір’я весняного неба — Малий Лев, Гончі Пси та Секстант — значно молодші. їх уперше ввів у практику Гевелій у XVII столітті.

Березень. У цю пору року домінує Капелла, головна зірка сузір’я Візничого, що сяє у північно-західній частині неба. Сузір’я Персея, яке нагадує квітку іриса, знаходиться під нею, а Кассіопея, що розташована низько на півночі, має вигляд літери Е. Велику Ведмедицю ми зможемо знайти високо на північному сході. Якщо продовжити криву, утворену ручкою її ковша, то вона вкаже вам на яскраву жовтогарячу зірку Арктур, що є головною в сузір’ї Волопаса. Останнє має форму, схожу на парашут, та розташоване майже горизонтально. Єдина яскрава зірка, що сяє на південному сході — це Регул, Альфа у сузір’ї Лева. Спіка, головна зірка Діви, знаходиться низько на східному горизонті. Її легко знайти, якщо продовжити ту ж саму криву ручки ковша Великої Ведмедиці далі за Арктур. На заході розгортається картина прощання: ми проводжаємо величну фігуру Оріона до наступної осені. Разом із ним на заході все ще спостерігаються Сіріус та Проціон із сузір’їв Великого та Малого Пса. Дуже високо над горизонтом сяють Близнята.

Квітень. Ось майже зникли (до наступної осені) зимові сузір’я на чолі з величним Оріоном. Ви можете побачити їх хіба що рано ввечері на західному горизонті. Телець знаходиться дуже низько

на північному заході. Візничий, характерний яскравою Капеллою, лежить північніше Альдебарана. Ківш Великої Ведмедиці ви зможете побачити дуже високо на північному сході. Лев зайняв місце на півдні, тепер його фігура орієнтована майже горизонтально. На південному сході майже на півшляху до зеніту розташоване сузір’я Волопаса, а під ним і трохи зліва овалом лежить Північна Корона. Ще лівіше на північно-східному горизонті сходить сузір’я Геркулеса. Нижче на самому горизонті ближче до півночі можна також помітити яскраву Вегу — головну зірку в сузір’ї Ліри. Це — найяскравіша зірка Північної півкулі зоряного неба. Коли ви побачите цю першу з літніх зірок, знайте: тепла погода вже скоро прийде! На південному сході найяскравішими є Спіка, Арктур та Денебо- ла, Бета Лева. Зовсім поряд і головна зірка цього сузір’я — Регул. Вона світить майже на меридіані.

Травень. Капелла сяє низько над північно-західним горизонтом. Разом із нею західне небо прикрашають Кастор та Поллукс із сузір’я Близнят, що розташовані трохи вище та західніше. На півшляху до зеніту на південно-західному небі сяє Лев із своєю головною зіркою — Регулом. Порівняно непримітні сузір’я Гідри, Чаші та Ворона займають майже все південне та південно-західне небо. Велика Ведмедиця знаходиться високо над головою в самому зеніті. Кассіопея виглядає як літера W та лежить досить низько на півночі під Полярною зіркою. На північному сході найяскравішою є Вега, Альфа Ліри. Нижче та лівіше сходить Денеб, що мітить хвіст небесного Лебедя. Останній лежить паралельно горизонту та ніби летить на південь. Зліва та зверху від Денеба розташувався Цефей. На південному сході яскравіше за всіх сяють жовтогарячий Арктур та голуба Спіка, що знаходиться близько до меридіана. Якщо вам пощастить із чистим горизонтом, то ви зможете відстежити схід Антареса — головної зірки ще одного літнього сузір’я — Скорпіона. На третині шляху між Вегою та Арктуром ви знайдете сузір’я Геркулеса, що піднялося помітно вище порівняно з минулим місяцем.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити