АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

VIII

НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ

Зоряне небо України

Золота пора (вересень — листопад)

Символом осіннього зоряного неба справедливо вважається велетенська фігура Великого Квадрата Пегаса, що в цей час розташований на південному сході. Пегас, Андромеда, Персей та Овен — найпомітніші сузір’я осіннього зоряного неба. Недалеко від них розмістилися не дуже примітні сузір’я Трикутника, Ящірки, Риб та Кита.

Походження назв осінніх сузір’їв дуже різноманітне. Якщо в Персеї, Андромеді та Пегасі ви легко впізнаєте відповідні міфічні персонажі, то походження інших не досить зрозуміле. Наприклад, сузір’я Трикутника, Овна, Риб та Кита настільки ж стародавні, що й вище нами згадані. Трикутник, напевне, не означає нічого більшого, ніж відображає його фігура. Те ж саме справедливе і для сузір’я Овна. Сузір’я Риб на старовинних картах зображалося у вигляді двох риб, переплетених між собою хвостами. Можливо, назва цього сузір’я пов’язана із весняними сезонами дощів та повенями (Сонце в Рибах знаходиться навесні). Сузір’я Ящірки винайшов наприкінці XVII століття вже відомий нам Гевелій.

image131

Вигляд зоряного неба 15 липня о 22 годині за місцевим часом

image132

Вигляд зоряного неба 15 липня о 22 годині за місцевим часом

Вересень. Над північно-західним горизонтом сідає жовтогаряча зірка Арктур, що супроводжувала наші мандрівки зоряним небом протягом усієї теплої пори року. Велика Ведмедиця лежить низько північніше від Арктура. Між сузір’ями Волопаса та Великої Ведмедиці знайдемо малопримітне сузір’я Гончих Псів. Північна Корона розташувалася майже точно на заході трохи ліворуч та вище від Арктура. Прямо над Північною Короною лежить Геркулес, а трохи вище все ще сяє яскрава Вега з сузір’я Ліри. Майже на півшляху до зеніту на північному сході знаходиться сузір’я Андромеди, що відходить від лівого кута Великого квадрата Пегаса. Останній у цей час вінчає східну частину неба. Нижче та лівіше від Андромеди — її рятівник Персей, а вище над ним — мати Андромеди Кассіопея, тепер дещо схожа на цифру 3. Сузір’я Цефея лежить високо у північній частині неба. Майже під ним низько над північним горизонтом сходить сузір’я Візничого зі своєю яскравою Капеллою. На південному небі лежать сузір’я Козерога та Дельфіна, що знаходяться в найкращих умовах для спостереження. У південно-західній частині неба все ще високо над горизонтом знайдемо зірки літнього трикутника. Низько над південно- західним горизонтом поринає у небуття Скорпіон, щоб повернутися тільки наступної весни.

Жовтень. На вечірньому небі все ще помітний літній трикутник: Вега, Денеб та Альтаїр. Справа внизу над північно-західним горизонтом лежить сузір’я Геркулеса. Дуже низько майже на півночі розташований ківш Великої Ведмедиці. На північному сході поряд із Андромедою високо над горизонтом знайдемо Кассіопею, сузір’я якої в жовтні має вигляд цифри 3. Нижче її та Андромеди — небесний герой Персей. Найяскравішими зірками цієї частини неба є жовтувата Капелла з сузір’я Візничого та червоний Альдебаран, головна зірка сузір’я Тельця, яка сходить. Високо на півдні лежить Великий Квадрат Пегаса, під ним — малопримітні сузір’я Водолія, Риб та Кита, що займають велику частину неба з південного сходу і далі на південь. Андромеду легко знайти, проклавши шлях від лівого кута квадрата Пегаса. Досить високо над горизонтом можна спостерігати і Велику Туманність Андромеди.

Козерог та декілька не дуже примітних «водних» сузір’їв знаходяться на південному заході. Майже точно на півдні можна спостерігати досить яскраву зірку — гостю з південного зоряного неба. Це — Фомальгаут, головна зірка з сузір’я Південної Риби. У цій ділянці неба більше немає яскравих зірок, тож її нема з чим переплутати.

Листопад. Рано ввечері зірки літнього трикутника на заході — все, що нагадує нам про теплі ночі, адже погода стає дедалі холоднішою. Вега, Денеб та Альтаїр — найпомітніші зірки цієї частини неба. Цефей лежить вище та правіше від Лебедя на північному небі, а ківш Великої Ведмедиці починає підійматися вгору на півночі трохи правіше до сходу. Величний Оріон — вісник наближення зими — сходить над східним горизонтом. Три зірки його поясу показують напрямок на Альдебаран — око небесного Тельця. Прямо над Альдебараном зможемо спостерігати Плеяди — розсіяне зоряне скупчення, що навіть неозброєним оком виглядає досить красиво. На півшляху до зеніту на північному сході сяє Кізонька — Капелла. Під сузір’ям Візничого з-під горизонту тіль- ки-но сходять Кастор та Поллукс — небесні Близнята. На південному сході на небі немає яскравих зірок: Кит, Риби, Овен та Ері- дан — усі ці сузір’я є порівняно непримітними та не мають характерних зірок. На південному заході володарює Пегас, займаючи досить велику ділянку неба своїм Великим Квадратом. Під ним дуже низько над горизонтом ще можна побачити Фомальгаут, що дуже швидко заходить.

Ось ми і познайомилися з основними рисами загальної картини зоряного неба — разом із незмінними іменами та положеннями на місцевому небі, що протягом року знаходяться у постійній зміні. Тепер, поза всяким сумнівом, ви впевнено зможете знайти майже всі сузір’я, які доступні спостереженню у вашому регіоні. Настав час ближче познайомитися з кожним із них.

У наступних підрозділах вам пропонується опис кожного з сузір’їв, що більш чи менш упевнено можна спостерігати на широтах України. Звернемо увагу на історію сузір’я та його назву, розповімо про найцікавіші його об’єкти, які можна спостерігати неозброєним оком або за допомогою порівняно простого спостережного інструментарію. Звичайно, якщо ви маєте хоча б невеликий телескоп — ваші шанси отримати задоволення від таких спостережень значно зростають. А якщо ні — не страшно, це стане приводом замислитися над його виготовленням власними руками!

image133

image134

Вигляд зоряного неба 1 жовтня о 22 годині за місцевим часом


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити