АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005
VIII
НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ
Найцікавіші сузір’я нашого неба
Aquila (Орел)
Сузір’я Орла, що зображається у вигляді птаха приблизно від 1200 року до н. е., вважається небесним утіленням того самого птаха, що тримав блискавки Зевса, поки вони йому не знадобляться. Проте легендарний Орел отримував від Зевса й інші завдання. Так, саме він викрав молодого Ганімеда, коли той пас свої стада на схилах гори їда, і приніс його на вершину Олімпа. Три
найяскравіші зірки Орла фігурують в індійській міфології як відбитки ніг бога Вішну.
У японській, корейській та китайській міфології найяскравіша зірка Орла — Альтаїр — вважається образом міфічного пастуха Чієн Ніу, що закохався в дочку правителя Чі Ню (у японських міфах її ім’я Танабата), яку символізує на небі зірка Вега (сузір’я Ліри). Вони одружилися, але настільки любили одне одного, що через це не виконували деякі обов’язки та не шанували деякі звичаї. Тож правитель наказав їм назавжди залишатися по різні боки небесної ріки (Молочний Шлях) та зустрічатися тільки один раз на рік у сьомий день сьомого місяця, і тільки ясної ночі. Японці до цього часу святкують фестиваль Танабата.
Найяскравіша зірка сузір’я Орла — Альтаїр — одна з найпомітніших на зоряному небі. Альтаїр є однією з вершин так званого літнього трикутника (разом із Вегою та Денебом). Зірка η Aql є однією з найяскравіших цефе'ід. Вона змінює свій блиск від 4,5 до 3,7 зоряної величини з періодом у 7,17644 діб.
Орел знаходиться у досить цікавій ділянці неба, через яку проходить Молочний Шлях. Тому темними ночами наприкінці літа не пропустіть можливість роздивитися ці зоряні розсипи у бінокуляр або телескоп із невеликим збільшенням. Серед цікавих об’єктів можна також відзначити розсіяне зоряне скупчення NGC 6709, у якому навіть невеличкий телескоп дозволить нарахувати не менше 40 зірок. Це скупчення віддалене від Землі на 3100 світлових років.