АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

VIII

НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ

Найцікавіші сузір’я нашого неба

Aries (Овен)

Овен, друге найменше сузір’я Зодіаку, що складається переважно з непримітних зірок, є предметом історичних та міфологічних сюжетів, початок яких загублений у століттях. Це — символ барана, розмноженням якого жили кочові племена Середнього Сходу, а потім і більш осілі землероби. Зодіакальний символ Овна представляє його голову та роги. Єгиптяни середини другого тисячоліття до н. е. уявляли це сузір’я у вигляді барана — символа їхнього головного бога Амона Ра.

Для давніх греків ця група зірок символізувала ту вівцю, з якої було взяте золоте руно. У різних джерелах цей міф викладається по-різному. Так, в одному з варіантів розповідається, що у царя Атамаса було двоє дітей — Фрікс та Гелле. Коли його жінка померла, вони були ще зовсім маленькими. Цар одружився знову, але його друга дружина ненавиділа дітей та поводилася з ними дуже жорстоко. Богові Гермесу стало жаль їх, і він від

правив магічну вівцю з золотою вовною, щоб урятувати дітей. Побачивши вівцю, діти сіли їй на спину, й вони разом злетіли на небо. Та коли летіли, Гелле втратила рівновагу і впала в протоку, яку греки називають Геллеспонт, або «море Гелле» (нині вона відома нам як Дарданелли). Фрікс же був доставлений до Колхіди, де знайшов притулок. Магічну вівцю принесли в жертву, а її руно, доки його не вкрав Ясон з аргонавтами, охороняв дракон.

Головна зірка Овна — Гамаль — бере своє ім’я від арабської назви самого сузір’я. Разом із зірками β (Шератан) та γ (Мезартім) вона утворює трикутник, що, як правило, допомагає розпізнати сузір’я. Остання з них — подвійна, що її легко спостерігати у маленькі аматорські інструменти.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити