АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

VIII

НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ

Найцікавіші сузір’я нашого неба

Auriga (Візничий)

Це сузір’я було серед перших, що отримали свої назви, проте напевне походження саме його назви невідоме. Його, як правило, зображають у вигляді візничого та ототожнюють із римським богом Вулканом або його сином — обидва були кульгавими. Вважалося, що саме один із цих героїв винайшов колісницю для того, щоб йому легше було пересуватися.

Ця група зірок також довго асоціювалася з пастухами, які пасли стада кіз. Можливо, саме через комбінацію цих двох уявлень Візничого на старовинних мапах часто зображали із маленькою козою на одному плечі (що була представлена яскравою зіркою Капеллою) та кількома дітьми на іншому. Візничий в цілому, а особливо Капелла, уявлялися греками, як небесне втілення тієї міфічної кози Амальтеї, що вигодувала Зевса. Коли маленький бог грався з Амальтеєю, він зламав їй один із рогів. Пізніше саме той ріг став прототипом рога достатку.

В Індії Капеллу вважали «серцем Брахми», тоді як у Перу її називали Колка і також пов’язували з пастухами. Схід Капелли рано ввечері над північно-східним горизонтом є ознакою початку осені та скорого сходження зимових сузір’їв Оріона та Тельця.

Альфа цього сузір’я — Капелла — є шостою за своїм блиском зіркою земного зоряного неба та однією з найвідоміших. Ця зірка є найближчою до небесного полюса зорею першої величини, і її можна спостерігати в Північній півкулі в різні моменти протягом ночі майже цілий рік, що робить її дуже важливою для навігації. Це — подвійна зірка, але її компаньйона можна спостерігати тільки за допомогою досить великих телескопів.

У сузір’ї Візничого розташовані три об’єкти каталога Месьє, що досить легко спостерігаються в невеликі інструменти. Так, М36 — досить велике (біля 0,2 градуса) розсіяне зоряне скупчення приблизно 6-ї зоряної величини. Воно об’єднує близько 60 зірок та знаходиться за3700 світлових років від Землі. Майже таке ж за своїм блиском, розсіяне скупчення М37 є групою зі 150 зірок, що зібралися на ділянці неба поперечником у третину градуса. М38, теж майже з третину градуса розміром, об’єднує близько 100 зірок та має 7-у зоряну величину. Як і попередній об’єкт, NGC 2281 є розсіяним скупченням близько 7-ї величини, що нараховує до ЗО зірок. Візничий є також місцем розташування декількох туманностей. Найяскравіша з них — ІС 405 — має 6-у зоряну величину й знаходиться за кілька градусів на захід від М36 та М38.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити