АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

VIII

НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ

Найцікавіші сузір’я нашого неба

Bootes (Волопас)

Багато історій та міфічних сюжетів пов’язані з цим цікавим сузір’ям і особливо з його найяскравішою зіркою — Арктуром, що є четвертою за блиском на земному зоряному небі. Взагалі колись усе сузір’я було відоме саме під цією назвою — Арктур.

Одна легенда розповідає, що Волопас був сином Деметри, богині землеробства. Саме йому приписують винахід плуга, за що він і був увічнений на небі. В іншому міфі Волопас був сином Зевса та Каллісто. Каллісто, яку перетворила на ведмедицю ревнива дружина Зевса Гера, була в небезпеці — її власний син міг убити її під час полювання. Тож Зевс урятував свою кохану, помістивши її на небо у вигляді сузір’я Великої Ведмедиці. Поряд із ним і розташований Волопас, а ім’я Арктур походить від грецького «охоронець ведмедів». На деяких зображеннях Волопас тримає Гончих Псів та з їх допомогою веде Велику та Малу Ведмедицю навколо Полюса.

Давні єгиптяни вважали зірки, що не заходять за горизонт, диявольськими. І група зірок, що нам відома як сузір’я Волопаса, їм уявлялася втіленням жорстокої богині, чиїм обов’язком було тримати диявольські зірки над горизонтом.

Серед зірок Волопаса, окрім уже добре відомого нам Арктура, треба звернути увагу на зірку Іцар (є Воо). Це потрійна зірка, два компоненти якої можна спостерігати за допомогою невеликих телескопів. В окуляр їх видно як пару, що складається із золотої (більш яскравої) та зеленуватої зірок. Перша з них сама собою подвійна, проте її компоненти знаходяться надто близько, щоб їх можна було спостерігати в телескоп. Відомий дослідник подвійних зірок О. Струве вважав Епсілон Волопаса однією з найкрасивіших подвійних зірок неба. Ця пара також відома під назвою Пульчерріма (від латинського «найкрасивіша»).

У північній частині Волопаса знаходиться радіант метеорного потоку Квадрантиди, що близько 4 січня в максимумі проявляє активність у 40—80 метеорів на годину.






Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити